Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko obvinil Nemecko z nacizmu, nebude brániť vstupu migrantov

Lukašenko obvinil Nemecko z nacizmu, nebude brániť vstupu migrantov

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko obvinil Nemecko z nacizmu. Stalo sa tak počas ceremónie v Brestskej pevnosti pri príležitosti 80. výročia napadnutia bývalého Sovietskeho zväzu nacistickým Nemeckom.

Opätovne tiež zdôraznil, že Bielorusko nebude chrániť Európu pred nelegálnymi migrantmi, obchodníkmi s drogami či pašerákmi. Lukašenko týmto spôsobom reagoval na pondelkové zavedenie nových sankcií proti Bielorusku zo strany krajín Európskej únie.

„Nečakali sme, že Nemecko bude súčasťou tohto kolektívneho sprisahania,“ vyhlásil Lukašenko. „Snažíte sa zabiť našu ekonomiku a očakávate, že my budeme míňať stovky miliónov dolárov – tak ako doteraz – na ochranu vašich geopolitických záujmov?“ spýtal sa Lukašenko v súvislosti s ochranou hraníc pred nelegálnymi migrantmi, obchodníkmi s drogami a pašerákmi.

Napriek zavedeniu nových ekonomických sankcií zo strany krajín EÚ, ale aj USA, Británie či Kanady je podľa Lukašenka na svete „dostatočné množstvo krajín a regiónov“, s ktorými môže Bielorusko naďalej spolupracovať.

Ministri zahraničných vecí EÚ schválili na stretnutí v Luxemburgu rozsiahle sankcie proti Bielorusku, ktoré postihujú celé sektory tamojšej ekonomiky. Rozšíril sa tiež zoznam sankcionovaných osôb. Dôvodom zavedenia sankcií bol incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča.