Úvod Z DOMOVA Blaha: Čaputová nevie zniesť ani elementárnu politickú kritiku

Blaha: Čaputová nevie zniesť ani elementárnu politickú kritiku

Ľuboš Blaha a Zuzana Čaputová. (Fotomontáž: archív)

Krajský súd v Bratislave potvrdil, že poslanec NR SR a podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky Zuzany Čaputovej. Podľa súdu je povinný zdržať sa ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií. Proti tomuto rozhodnutiu už nie je možné podať odvolanie.

„Ani v politike nie je sloboda prejavu bezbrehá a nie je možné ňou prikrývať hrubé lži a urážky. Verím, že tento verdikt pomôže našej politickej kultúre a vezmú si ho za svoje všetci, pre ktorých sa osočovanie stalo bežným politickým nástrojom,“ reagovala na rozhodnutie súdu Čaputová.

Čaputová v súvislosti s kritickými výrokmi poslanca Smeru na sociálnej sieti na jej adresu uplatnila v marci inštitút neodkladného opatrenia. Okresný súd Bratislava I poslancovi vtedy nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia tvrdení, že prezidentka SR je vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností alebo že má byť ovládaná Spojenými štátmi.

Blaha podal proti tomuto opatreniu odvolanie, o ktorom Krajský súd v Bratislave vydal 21. júla rozhodnutie. „V ňom sa stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a v plnom rozsahu ho potvrdil,“ uviedol riaditeľ kancelárie.

Krajský súd potvrdil, že v predmetných výrokoch poslanca Blahu “absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností”. Zákaz šírenia takýchto tvrdení nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu.

Krajský súd zároveň potvrdil, že nariadenie trvalého odstránenia častí viac ako dvoch desiatok statusov zverejnených na sociálnej sieti bolo odôvodnené a nepredstavovalo neprimeraný zásah do práv poslanca.

„Slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu, nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky,“ uviedol Ján Lazur, partner kancelárie Taylor Wessing, ktorá zastupovala prezidentku pred súdom.

Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave potvrdzuje, že na Slovensku už sloboda slova nič neznamená a ľudia sú na pokyn najvyšších ústavných činiteľov prenasledovaní za svoje názory. Takto reagoval na verdikt Krajského súdu podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Samotné rozhodnutie o jeho odvolaní ešte neobdržal, k ďalším právnym krokom sa vyjadrí až po tom, ako mu bude doručené rozhodnutie. Nepáči sa mu však, že prezidentka sa k nemu dostala skôr ako on. Podľa neho to vyvoláva ďalšie otázniky nad tým, do akej miery prezidentka zneužíva svoje právomoci a do akej miery možno ešte o Slovensku hovoriť ako o právnom štáte.

Je presvedčený, že z politického hľadiska ide o ďalší dôkaz toho, že hlava štátu nevie zniesť ani elementárnu politickú kritiku. Útoky prezidentky na slobodu slova opozičných poslancov označil za malicherné, úzkoprsé a detinské.

“Slováci si o nej budú ďalej myslieť svoje. Akurát to – podobne ako kedysi v totalitných časoch – budú vyjadrovať pošepky a šifrovane. Pravda sa umlčať nedá, pokúšali sa o to v dejinách najrôznejší tyrani a nepodarilo sa im to – nepodarí sa to ani Čaputovej,” napísal Blaha na záver svojho statusu na sociálnej sieti.