Úvod ZO ZAHRANIČIA Španielsko schválilo historicky bezprecedentné opatrenia na šetrenie energií

Španielsko schválilo historicky bezprecedentné opatrenia na šetrenie energií

Foto: archív

Španielska vláda rozhodla o zavedení historicky bezprecedentných „naliehavých opatrení“ zameraných na šetrenie energií. Madrid k takémuto kroku pristúpil v čase vojny na Ukrajine, respektíve z dôvodu hroziacej energetickej krízy v Európe.

Všetky budovy spadajúce do verejnej správy, rovnako ako ani obchodné domy, kiná, pracoviská, hotely, stanice či letiská nebudú môcť svoje priestory v lete ochladzovať na menej než 27 stupňov Celzia a v zime vykurovať na viac ako 19 stupňov Celzia.

Po rokovaní vládneho kabinetu to známila španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberová. Dodala, že po tom, ako budú tieto kroky zverejnené vo vládnom vestníku, musia byť príslušnými úradmi do týždňa aj zavedené. Platiť majú do 1. novembra 2023.

Riberová uviedla, že tieto opatrenia predstavujú prvotný balík, aký je v kritickej situácii nevyhnutný. Európa podľa jej slov potrebuje v tomto smere pomoc Španielska. „Je čas na solidaritu,“ povedala španielska ministerka.

Súčasťou nových opatrení je aj podmienka, aby mali obchody a podniky najneskôr do 30. septembra nainštalované automatické otváranie dverí. Cieľom tohto nariadenia je zabrániť úniku teplého či studeného vzduchu.

Osvetlenie výkladov, pamiatok či práve nepoužívaných kancelárií bude musieť byť po 22:00 h vypnuté. Hospodárenie s energiou sa bude v jednotlivých prevádzkach či kanceláriách kontrolovať. Riberová okrem ohlásenia opatrení vyzvala zamestnávateľov v súkromnom sektore, aby zvýšili prácu z domu.

Španielsko takéto opatrenia prijíma v súlade s tzv. núdzovým plánom zameraným na znižovanie spotreby zemného plynu, na ktorom sa dohodli členské krajiny EÚ. Cieľom tohto plánu je predovšetkým zníženie rizík, ktoré by spôsobilo úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska. Španielsko najskôr s plánom nesúhlasilo, avšak po určitých ústupkoch ho schválilo.

Vláda v Madride okrem avizovaných opatrení zvažuje, že po letných prázdninách prijme i ďalšie podobné obmedzenia. Španielsko sa chce pokúsiť svoju spotrebu zemného plynu znížiť o sedem percent.