Úvod Z DOMOVA Blaha: Matovič sa zo strachu pred protestmi zosypal a otvára kostoly, fitká,...

Blaha: Matovič sa zo strachu pred protestmi zosypal a otvára kostoly, fitká, plavárne a kiná

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Za rozhodnutím premiéra Igora Matovič otvoriť kostoly, fitnescentrá, plavárne a kiná je podľa poslanca NR SR za Smer-SD Ľuboša Blahu strach z protivládnych protestov ohlásených na 17. novembra.

Premiérovo rozhodnutie podľa neho potvrdzujú, že nie je dôvod na to, aby u nás platil núdzový stav či zákaz zhromažďovania. Podľa Blahu predseda vlády zároveň potvrdil, že o opatreniach nerozhodujú nijakí odborníci.

„Jeho epidemiológovia predsa hovoria, že tu má byť tvrdý lockdown a že sa nemá nič otvárať, lebo príde apokalypsa. No odrazu si máme na seba hodiť plavky a šupnúť sa do bazéna – lebo keď dávate kraula, tak vás ujo Covid nechá na pokoji.

Keby si pán premiér aspoň po jazyku nešliapali. Ak mu toto odklepli epidemiológovia, ktorí ešte pred pár dňami hovorili presný opak, znamená to, že o všetko rozhoduje len a len Matovič.“

Blaha pripomenul, že kým ešte vo štvrtok Matovič vyplakával, že máme rekordné čísla a Richarda Sulíka, ktorý ho kritizoval, posielal kopať hroby, odrazu je situácia iná. „A dnes – všetko je alright. Ľudia, radujte sa, množte sa! Je také krásne mať konzistentného premiéra… Ten chlap už nevie, kam z konopí.

To, že Matovič otvoril kostoly, fitká, bazény a kiná je len zastierací manéver. V stredu po protestoch zasa všetko zavrie. Urobil to len zo strachu a akonáhle prestaneme tlačiť, zase tu spustí teror,“ myslí si opozičný poslanec.

Blaha na záver dodal, že Matovič sa zo všetkého najviac bojí ľudí. „Až sem počuť, ako sa trasie. On vie, že keď skončí, bude súdený. A odsúdený. Robí všetko preto, aby neskončil. Nepomôže ti. Poďme mu ukázať, že sa má čoho báť – že je nás dosť. Už v utorok. Tik-tak-tik-tak.“

Foto: Pavel Kapusta

Podobne situáciu vidí aj bývalá poslankyňa parlamentu Anna Belousovová. Poukázala na to, že kým pred pár dňami, či hodinami bola podľa premiéra pandemická situácia taká nepriaznivá, že vláda išla zavádzať núdzový stav na 90 dní, dokonca so zákazom nočného vychádzania, dnes je všetko inak.

„Za tých pár dní sa predsa nemohla zásadne zlepšiť epidemiologická situácia. A ani sa nezlepšila. Čo teda ovplyvnilo náhlu zmenu myslenia laického epidemiológa, alias premiéra Matoviča?

No predsa ohlásené protesty v uliciach Bratislavy. To bol ten zvonček, ktorý zmenil premiéra z obchodného cestujúceho s Ag testami na pragmatika až populistu schopného robiť ústupky. Strach z ulice to je ten zázračný liek, ktorý veľmi rýchlo znormalizuje aj toho najväčšieho blázna v politike,“ napísala na sociálnej sieti.

K prekvapivému premiérovmu rozhodnutiu uvoľniť niektoré opatrenia sa v statuse vyjadril aj nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba. „Ešte pred dvomi dňami nám autokratickí politici, ktorí sa boja vládnuť inak ako v režime núdzového stavu, odkazovali, že do konca roka nič nebude otvorené.

Včera potom, čo sulíkovci a vašečkovci videli, akú spŕšku kritiky dostali za to, že asistujú pri potláčaní ľudských práv a slobôd potom, čo nepodporili náš poslanecký návrh zrušiť tieto obmedzenia, ľady sa rýchlo pohli.

Národ vytriezvieva a odmieta byť pokusným králikom, ktorého držia v klietke, a mocní si s ním robia, čo im práve napadne. A úvahy, ako na Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra povoláte na ľudí vojenskú políciu, ktorá zo zákona nemôže byť použitá na civilistov, nemyslite ani ako vtip,“ odkázal vláde Taraba.