Úvod Z DOMOVA Blaha: Za smrť človeka dostal Lipšic podmienku a Kotleba za číslo vyše...

Blaha: Za smrť človeka dostal Lipšic podmienku a Kotleba za číslo vyše štyri roky basy

Ľuboš Blaha. (Foto: TASR)

Poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha uverejnil status, v ktorom uviedol, že so šéfom ĽSNS Marianom Kotlebom sa síce názorovo nezhodne, no na rozdiel od špeciálneho prokurátora Tomáša Honza sa z jeho odsúdenia neteší.

„S Kotlebom sa ako ľavičiar filozoficky vášnivo rozchádzam, ale basu mu rozhodne neželám. A už tobôž nie za číslo,“ reagoval opozičný politik na Kotlebovo odsúdenie v známej kauze darovacích šekov.

„Marián Kotleba dostal vyše štyri roky basy za to, že použil číslo. Prepáčte, ja som síce presvedčený odporca fašizmu, ale to sa teraz ideme tváriť, že toto je boj proti fašizmu? To sa teraz ideme tváriť že urválkovský prokurátor Honz je nasledovník Jozefa Gabčíka? A že sudkyňa Sabová je nová Dolores Ibárruri?… Prosím, nežartujme,“ napísal na úvod poslanec.

“Ako chce niekto vysvetliť ľuďom, že za smrť človeka dostane Daniel Lipšic podmienku a za použitie čísla dostane Marián Kotleba vyše štyri roky basy natvrdo? Veď robia z Kotlebu martýra, čo to nevidia?“ pokračoval Blaha.

Marian Kotleba. (Foto: archív)

“Ak by niekoho zatvorili do väzenia za to, že vyzýva k rasovým vraždám, nikto by ani nemukol. „Keby niekoho zavreli za to, že verejne propaguje Hitlerove zločiny, tak by nikto ani nemukol. Keby Kotlebu stíhali za jeho výroky, že SNP bol len boľševický puč, tak aj to by bolo zjavne o niečom inom. Ale číslo?“ dodal.

„Prosím, ako chce niekto vysvetliť ľuďom, že človeka idú na niekoľko rokov zavrieť do basy za číslo, o ktorom okrem úzkej skupinky zasvätencov nikto nevie, že ide o extrémistický symbol? Prepáčte, ale toto sa ľuďom nedá vysvetliť.

Môžete im vysvetliť, že takéto čísla sú pubertálne, že sú hlúpe, že sú zlé. Ale nie, že za ne treba zatvárať ľudí na niekoľko rokov do basy, to nejde,” myslí si poslanec Smeru-SD a pripomína, že z politického hľadiska je rozsudok “voda na mlyn Kotlebovej strane”.