Úvod Z DOMOVA Blanár si myslí, že štát má podporiť dovolenku doma, nie odmeňovať očkovanie

Blanár si myslí, že štát má podporiť dovolenku doma, nie odmeňovať očkovanie

Juraj Blanár. (Foto: Michaela Kolimárová)

Štát by mal viac peňazí investovať do cestovného ruchu a nie ich dávať ako finančnú odmenu za zaočkovanie proti novému koronavírusu. Pre RTVS to uviedol podpredseda parlamentu Juraj Blanár. Štát by sa mal podľa neho väčšmi snažiť motivovať ľudí, aby dovolenkovali doma a nedávať peniaze na odmeny či lotérie s cieľom takouto formou zvýšiť zaočkovanosť populácie.

Pripomenul, že strana naďalej trvá na dobrovoľnosti očkovania. „Sme ale proti, aby sa štatistika zaočkovanosti nahrádzala očkovaním mladistvých a detí,“ dodal Blanár. Pod súčasnú nízku zaočkovanosť populácie sa podľa neho podpísala aj nedostatočná kampaň, ktorá by upozornila na pozitíva aj negatíva očkovania.

Za nízkou zaočkovanosťou stojí podľa ďalšieho podpredsedu parlamentu Gábora Grendela komunikácia niektorých politikov, ktorí očkovanie prezentujú ako príjem pre farmafirmy. „Možeme vymýšľať čokoľvek, aj lotérie na podporu očkovania, ale keď to budeme prezentovať ako príjem pre farmafirmy, zaočkovanosť nestúpne,“ tvrdí Grendel.

Zároveň odmietol tvrdenie o zlepšovaní štatistík zaočkovanosti prostredníctvom vakcinácie mladistvých a detí. „Očkovanie detí je na báze dobrovoľnosti, rodič sa rozhodne, či dá dieťa zaočkovať,“ dodal Grendel.