Úvod ZO ZAHRANIČIA Blinken priznal, že ukrajinské sily asi nebudú schopné znovu získať všetky územia...

Blinken priznal, že ukrajinské sily asi nebudú schopné znovu získať všetky územia pripojené k Rusku

Foto: archív

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken naznačil, že pri určovaní budúcich hraníc Ukrajiny by mala zohrať úlohu diplomacia. Začatie mierových rokovaní však v blízkej budúcnosti neočakáva.

Šéf americkej diplomacie v prejave pred americkým Kongresom priznal, že ukrajinské sily asi nebudú schopné znovu získať všetky územia pripojené k Rusku. Republikánsky kongresman Chris Stewart sa Blinkena opýtal, či USA podporujú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v snahe získať späť Krym, ktorý Rusko znovupripojilo k svojmu územiu po referende v roku 2014.

„Mojou veľkou obavou nie je uznanie skutočnosti, že Krymský polostrov je iný ako východný región Donbas… Ak je naším záväzkom a našou dohodou s pánom Zelenským, že Ukrajinu budeme podporovať vo všetkom, čo chcú dosiahnuť, vrátane toho, aby na Kryme neboli prítomní Rusi, potom si koledujeme o veľkú krivdu,“ povedal Stewart.

Americký minister zahraničných vecí zdôraznil, že iba Ukrajinci môžu rozhodnúť o svojej budúcnosti a o tom, „ako to dopadne z hľadiska suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti krajiny“. „V záujme všetkých nechceme, aby sa tento konflikt riešil takým spôsobom, ktorý jednoducho Rusov prinúti, aby sa znovu vyzbrojili a opätovne zaútočili,“ dodal.

USA a ich európski spojenci odmietli uznať ruskú anexiu Krymu z roku 2014. Zelenskyj v januári na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedal, že Ukrajinci plánujú znovu získať Krym, ktorý považujú za svoje územie. Krymský polostrov, na ktorom žije väčšinou po rusky hovoriace obyvateľstvo, Moskva odmietla zahrnúť do možných mierových rokovaní.