Úvod Z DOMOVA Blokáda priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod je protestom proti liberalizácii pravidiel EÚ...

Blokáda priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod je protestom proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov

Foto: archív

Protestná blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod pokračuje. Dodávka s prívesom každú hodinu pustí štyri kamióny smerom na Ukrajinu a jeden kamión smerom na Slovensko.

Médiám to povedala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická. Hraničný priechod zablokovalo vozidlo označené banermi s logom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Únia sa od toho dištancovala tvrdiac, že ide o aktivitu jednotlivca.

Jej predseda Stanislav Skala pre médiá uviedol, že k prípadnej blokáde na území Slovenska pristúpia vtedy, ak nepríde k dohode a poľskí dopravcovia budú naďalej pokračovať v protestoch.

Najprv však chce počkať na výsledok rokovaní medzi poľskými protestujúcimi s Európskou komisiou a zástupcami ukrajinskej a poľskej vlády. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Bárdyovej polícia situáciu neustále monitoruje a je pripravená prijať ďalšie adekvátne opatrenia.

UNAS na hodinu zablokovala hraničný priechod. Vyjadrila tým podporu poľským kolegom, ktorí už niekoľko dní protestujú proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov. Slovenskí autodopravcovia hrozia, že ak EK situáciu nebude riešiť, hranicu s Ukrajinou zablokujú úplne.

Žiadajú, aby Brusel zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti im nevedia konkurovať. Hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod čelí pre protestnú blokádu hraničných priechodov v Poľsku náporu kamiónovej dopravy.