Úvod Z DOMOVA Štvrtý vládny kabinet Roberta Fica získal dôveru NR SR

Štvrtý vládny kabinet Roberta Fica získal dôveru NR SR

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Štvrtý vládny kabinet Roberta Fica získal dôveru Národnej rady SR. Poslanci odsúhlasili programové vyhlásenie vlády. Za hlasovalo 78 poslancov zo 143 prítomných, proti bolo 65.

Vládny program poslancom predložil premiér ešte minulý týždeň a požiadal ich o vyslovenie dôvery kabinetu. Diskusia trvala štyri dni, vystúpilo v nej vyše 70 rečníkov, najmä z opozície.

Jej zástupcovia vládnemu programu vyčítali nedostatok konkrétnych a jasných cieľov. Na záver diskusie sa premiér poďakoval rečníkom a dodal, že členovia vlády diskusiu sledovali a že vo viacerých vystúpeniach videl podnetné myšlienky.

Každá nová vláda musí podľa Ústavy SR do 30 dní od svojho vymenovania predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Nová vláda v programe deklarovala, že uprednostňuje silný sociálny a právny štát založený na princípoch trhového, dobre fungujúceho a v potrebnej miere regulovaného trhového hospodárstva.

Premiér Robert Fico avizoval, že chce do konca kalendárneho roka presadiť potrebné zmeny. Do nového roka chce ísť so schváleným štátnym rozpočtom aj ďalšími cieľmi z programového vyhlásenia vlády.

Predseda Národnej rady SR a Hlasu-SD Peter Pellegrini označil schválenie programového vyhlásenia vlády za prvý krok k budovaniu silného a sociálne spravodlivého štátu. Predseda SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko verí, že vláda vydrží štyri roky, deklaroval záujem na jej fungovaní.