Úvod ZO ZAHRANIČIA Boeing objavil v softvéri 737 Max ďalší problém

Boeing objavil v softvéri 737 Max ďalší problém

Foto: archív

Spoločnosť Boeing objavila v softvéri obsiahnutom v lietadlách 737 Max, ktoré nesmú do vzduchu, ďalší problém. Americký výrobca leteckej techniky o tom informoval americký Federálny úrad pre letectvo a dodal mu technické podrobnosti. Spoločnosť však napriek tomu ubezpečuje, že plánované obnovenie prevádzky problémového typu stroja v polovici roka nie je v ohrození.

Počas skúšobných letov 737 Max sa podľa Boeingu rozsvietilo varovné svetlo. Na vine boli odchýlky v dátovom napájaní medzi počítačmi, ktoré riadia lety. Problém sa vyrieši aktualizáciou softvéru, uviedla firma. Prevádzka lietadiel 737 Max bol vlani v marci prerušená po tragických nehodách týchto strojov v Indonézii a v Etiópii, pri ktorých zomrelo celkovo 346 ľudí.

O tom, či vôbec budú môcť tieto lietadlá znovu vzlietnuť, rozhodujú úrady. Za hlavnú príčinu oboch leteckých nešťastí je považované chybné automatické ovládanie lietadla. Konkurent Airbusu vlani pre problémy so strojmi 737 Max vykázal prvýkrát od roku 1997 stratu. Z čela firmy bol v decembri donútený odísť jej šéf Dennis Muilenburg.