Úvod ZO ZAHRANIČIA Boris Johnson sa nakazil koronavírusom, jedlo mu budú nechávať za dverami

Boris Johnson sa nakazil koronavírusom, jedlo mu budú nechávať za dverami

Boris Johnson. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson sa nakazil koronavírusom. Na sociálnej sieti uviedol, že má len mierne príznaky a bude ďalej z domácej karantény stáť na čele boja proti epidémii COVID-19 v krajine. Podľa britských médií budú musieť zrejme do izolácie aj niektorí ministri a ďalší úradníci, ktorí boli s predsedom vlády v uplynulých dňoch v kontakte.

Pozitívny test na koronavírus vyšiel tiež ministrovi zdravotníctva Mattovi Hancockovi. S kráľovnou Alžbetou II. sa podľa Buckinghamského paláca ministerský predseda zišiel naposledy pred viac ako dvoma týždňami, keď ešte nebol infekčný.

„Počas posledných 24 hodín sa u mňa prejavili mierne príznaky a test na koronavírus bol pozitívny,“ napísal Johnson na sociálnej sieti. Uviedol, že je teraz v karanténe, ďalej však povedie vládny boj s koronavírusom, a to prostredníctvom videokonferencií.

„Spoločne to porazíme,“ dodal premiér a pripojil hashtag #StayHomeSaveLives (Zostaň doma, zachráň životy). Na videu, ktoré na sociálnej zverejnil, ministerský predseda dodal, že sa u neho prejavila zvýšená teplota a úporný kašeľ.

Vyzval tiež Britov, aby dodržiavali opatrenia, ktoré vláda zaviedla v boji proti koronavírusu. „Čím efektívnejšie budeme všetci tieto opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie naša krajina túto epidémiu prekoná,“ uviedol.

„Porazíme ju a porazíme ju spoločne,“ dodal. Podľa hovorcu britskej vlády sa bude Johnson zdržiavať v dome na Downing Street 11, jedlo mu budú nechávať za dverami. V izolácii by mal zostať sedem dní.

Krátko po Johnsonovi oznámil aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock, že sa nechal testovať a tiež jeho test na koronavírus bol pozitívny. „Našťastie sú moje príznaky mierne a pracujem z domu, kde som v karanténe,“ uviedol minister. Doma zostane podľa svojich slov do budúceho štvrtka.

Podľa britských médií je možné, že pre kontakt s nakazeným Johnsonom budú musieť do izolácie aj niektorí ďalší ministri. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že minister financií Rishi Sunak v karanténe nie je. Ak by Johnson ochorel a nemohol pracovať, prevzal by jeho úlohy podľa vyhlásenia Downing Street minister zahraničia Dominic Raab.

Podľa štvrtkových údajov sa v Británii nakazilo vírusom SARS-CoV-2 vyše 11 600 ľudí. Na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo 578 osôb. Vo štvrtok zdravotnícke úrady hlásili prvýkrát viac ako sto obetí za 24 hodín. Podľa výskumníkov z Oxfordskej univerzity sa v skutočnosti mohla v Spojenom kráľovstve od januára nakaziť už polovica všetkých obyvateľov.

Už v stredu vyšlo najavo, že koronavírus má aj následník britského trónu, princ Charles. Tiež u neho sú však podľa vyhlásenia, ktoré vydal jeho úrad, príznaky choroby len mierne a syn kráľovnej Alžbety II. zostáva v „dobrom zdravotnom stave“.

Kráľovná sa s princom Charlesom stretla naposledy pred dátumom, kedy mohol byť prvýkrát infekčný. S premiérom Johnsonom namiesto osobného stretnutia na pravidelnej audiencii panovníčka tento týždeň iba telefonovala.

Podľa Buckinghamského paláca je 93-ročná panovníčka naďalej v dobrom zdravotnom stave. Johnson dlho váhal s prísnymi krokmi, ktoré pre šírenie koronavírusu urobili iné európske krajiny. Vzhľadom na rýchlo rastúci počet nových prípadov infekcie však nakoniec britská vláda nariadila celoštátne karanténne opatrenia.