Úvod Z DOMOVA Taraba: Pre koronavírus môže Slovensko skončiť ako po uši zadlžená krajina

Taraba: Pre koronavírus môže Slovensko skončiť ako po uši zadlžená krajina

Tomáš Taraba. (Foto: archív)

Poslanec NR SR Tomáš Taraba (KDŽP), ktorý bol v parlamentných voľbách zvolený na kandidátke ĽSNS, si myslí, že ak Slovensko nezačne byť ekonomicky aktívne s ľuďmi, ktorí nie sú pri koronavíruse ohrozenou skupinou, ekonomicky skončíme ako zadĺžená krajina.

“Niektorí politici hovoria, že sme vo vojne, počas vojny sa však vyrábalo, čo dokazujú mnohé fotografie,” pripomína poslanec. Dodáva, že z medzinárodných štatistík úmrtí sa dá vyčítať, že koronavírus sa u mladých a zdravých ľudí prejavuje častokrát ako chrípka so zvýšenou teplotou, niekedy sa u nich vyskytne aj bez príznakov. Preto si myslí, že by títo ľudia mali pracovať.

„Treba jasne povedať, ak Slovensko nezačne ekonomicky byť aktívne s ľuďmi, pre ktorých koronavírus nie je nič viac ako chrípka, tak ekonomicky skončíme ako po uši zadĺžená krajina, s masívnou nezamestnanosťou a vlnou bankrotov.

Taká je pravda a treba to začať otvorene hovoriť,“ napísal na sociálnej sieti. Na záver dodal, že karanténa je dôležitá pre tých, ktorí sú v ohrození a v ostatných prípadoch je to podľa jeho slov veľmi drahý luxus.

Aj bývalá poslankyňa Jana Kiššová, ktorá radí ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi a pomáha mu s opatreniami, zmierňujúcimi následky pandémie koronavírusu, na sociálnej sieti uviedla, že najefektívnejším ekonomickým opatrením v súčasnej situácii je návrat k normálnemu životu.

„Všetci veľmi dobre vieme, že to sa teraz nedá, preto musia prísť veľmi rýchlo iné, krízové opatrenia. A štát musí pomôcť. A áno, bude to niečo stáť. A áno, nebude to málo. A áno, čím skôr, tým menej to vo finále bude,“ píše Kiššová.

Dodáva, že na stole sú aj opatrenia ako odklady platieb DPH či odvodov, okamžité výplaty zadržiavaných peňazí od štátu a podobne. „Štát dostane svoje peniaze neskôr, no firmám to dnes pomôže s cash-flow. Držím palce a verím, že tieto opatrenia čoskoro uzrú svetlo sveta. Lebo, ako som už povedala, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva,“ uzavrela.