Úvod ZO ZAHRANIČIA Boris Johnson sľubuje obmedzenie imigrácie, ak vyhrá voľby

Boris Johnson sľubuje obmedzenie imigrácie, ak vyhrá voľby

Foto: archív

Britský premiér Boris Johnson prisľúbil obmedziť prisťahovalectvo, ak jeho konzervatívci zvíťazia v predčasných voľbách. Podľa vlastných slov však nie je všeobecne proti tomu, aby cudzinci prichádzali do Británie pracovať a žiť. „Počty imigrantov sa znížia, pretože týmto spôsobom budeme môcť riadiť systém. A nemyslím si, že neriadený a neobmedzený prístup by bol správny.“

Briti budú 12. decembra hlasovať vo voľbách, ktoré rozhodnú o osude brexitu – vystúpenia Spojeného kráľovstva a piatej najväčšej ekonomiky sveta z Európskej únie. Na výber majú najmä ostro sa rozchádzajúce programy Johnsonovej Konzervatívnej strany a socialistami vedenej opozičnej Labouristickej strany.

Johnson prisľúbil riadenie imigrácie na základe systému bodovania. Zamerať sa chce na obmedzenie počtu nekvalifikovaných migrantov, podľa jeho slov však bude existovať aj priestor na príchod vysokokvalifikovaných a iných pracovníkov do Británie. „Som zástancom toho, aby bolo ľuďom umožnené prichádzať do tejto krajiny. Ak majú talenty, chcú pracovať a žiť v Spojenom kráľovstve a môžu prispieť k tejto krajine, tak je to skvelé,“ vyhlásil.