Úvod Z DOMOVA Harabin môže kandidovať, odsúhlasila to štátna volebná komisia

Harabin môže kandidovať, odsúhlasila to štátna volebná komisia

Foto: archív

Štefan Harabin ostáva na kandidačnej listine strany Vlasť. Potvrdil to predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. „Žiadny z ďalších postupov súvisiacich s jeho sudcovskou funkciou nemôže zasiahnuť do jeho kandidovania,“ uviedol Bárány pred novinármi. Harabin je sudcom Najvyššieho súdu SR a vzhľadom na kandidatúru v budúcoročných parlamentných voľbách mu funkcia zanikne 31. decembra.

Od 1. decembra 2019 má zároveň prerušený výkon funkcie sudcu. Ako dôvod uviedol odchod do dôchodku. Národná rada SR prijala novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá v súčasnosti zakazuje sudcom vykonávať funkciu v prípade kandidatúry vo voľbách do NR SR alebo Európskeho parlamentu.

Komisia preverovala podané kandidačné listiny, zaregistrovala ich a žrebovala im čísla. Vo voľbách bude kandidovať 25 politických subjektov. Bárány potvrdil, že kandidát Ján Krošlák, ktorý sa objavil na kandidátkach strany SaS aj hnutia OĽaNO, ostal na jednej z nich. Hovorca hnutia Matúš Bystriansky uviedol, že Krošlák bude kandidovať za OĽaNO.