Úvod ZO ZAHRANIČIA Borrell a Macron odsúdili výroky čínskeho veľvyslanca o postsovietskych štátoch

Borrell a Macron odsúdili výroky čínskeho veľvyslanca o postsovietskych štátoch

Josep Borrell a Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku, ktorými spochybnil nezávislosť postsovietskych krajín, sú „neprijateľné“, uviedol šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Ako dodal, dúfa, že tieto výroky neodzrkadľujú oficiálny postoj Pekingu.

„Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku sú neprijateľné. EÚ môže len predpokladať, že nevystihujú oficiálnu politiku Číny,“ napísal šéf diplomacie EÚ na sociálnej sieti. Borrellova reakcia je prejavom pobúrenia v Európe, ktoré vyvolali vyjadrenia čínskeho ambasádora pre francúzsku televíziu.

Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie pre francúzsku televíziu povedal, že krajiny, ktoré sa vynorili po páde Sovietskeho zväzu, „nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie ako nezávislých štátov“.

Lu Ša-jie tiež reagoval na otázku, či je podľa neho Krym súčasťou Ukrajiny. Odpovedal, že historicky je Krym súčasťou Ruska a Ukrajine ho daroval bývalý líder Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov.

Ukrajina a ďalšie nezávislé postsovietske republiky – vrátane členských štátov EÚ Estónska, Lotyšska a Litvy – odsúdili výroky veľvyslanca Lua. Skritizoval ho aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Myslím si, že diplomat by sa nemal vyjadrovať takýmto spôsobom,“ povedal Macron novinárom. Zároveň zdôraznil, že hranice krajín, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, sú „nedotknuteľné“. Francúzsko vyjadrilo plnú solidaritu všetkým krajinám, na ktoré sa vyjadrenia vzťahovali.

Hovorca francúzskeho rezortu diplomacie uviedol, že tieto krajiny svoju nezávislosť získali “po desaťročiach utláčania” – po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo „ohromenie“ nad týmito výrokmi a uviedlo, že teraz je na rade čínska vláda, aby potvrdila alebo vyvrátila, či tieto výroky odzrkadľujú jej postoj.

Čína rozvíja svoje vzťahy s Ruskom, no k vojne na Ukrajine zastáva neutrálny vo vojne na Ukrajine. Paríž a Washington naliehajú na Peking, aby hral aktívnejšiu úlohu v presviedčaní Moskvy skončiť sviju vojenskú operáciu na Ukrajine.