Úvod ZO ZAHRANIČIA Borrell: Počas pandémie sa v Európe zhoršila situácia komunity LGBTI

Borrell: Počas pandémie sa v Európe zhoršila situácia komunity LGBTI

Foto: archív

Situácia lesbičiek, gejov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov v Európe sa zhoršila v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Tvrdí to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý každý rok pripadá na 17. mája.

Pandémia ochorenia COVID-19 viedla podľa Borrella k ešte vyššej miere diskriminácie a násilia voči osobám z komunity LGBTI, vrátane domáceho násilia, nenávistných prejavov vo fyzickom aj online prostredí a tiež k trestným činom z nenávisti.

Borrell v tejto súvislosti opätovne potvrdil silný záväzok EÚ brániť a podporovať ľudské práva, a to aj pre LGBTI ľudí. Vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že 69 krajín sveta stále považuje za trestné vzťahy osôb rovnakého pohlavia.

Ako dodal 11 z nich dokonca takéto vzťahy trestá smrťou. „EÚ bude pokračovať v boji proti diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii a rodovej identite,“ zdôraznil šéf diplomacie EÚ.

Bruselské sídlo Európskej komisie bolo pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii – v dúhových farbách a exekutíva EÚ na jeden deň upravila svoje logo v duchu podpory tejto komunity. „Tieto symboly sú našim posolstvom o EÚ ako o slobodnej zóne pre LGBTI osoby,“ uviedla eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.