Úvod Z DOMOVA Odvolací súd dal za pravdu Ľubošovi Blahovi v jeho spore s ESET-om

Odvolací súd dal za pravdu Ľubošovi Blahovi v jeho spore s ESET-om

Ľuboš Blaha. (Foto: Michaela Kolimárová)

Poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti informoval, že obdržal rozhodnutie, ktoré mu odvolací súd dáva za pravdu v jeho spore so spoločnosťou ESET.

Ešte tri týždne pred parlamentnými voľbami v roku 2020 rozhodol prvostupňový súd o predbežnom opatrení a Blaha musel na sociálnej sieti zmazať svoj kritický status o ESET-e. V ňom písal okrem iného aj o Zuzane Čaputovej či Igorovi Matovičovi. Blaha tvrdí, že súd mu teraz dovolil inkriminovaný status znova zverejniť.

„Pred voľbami ma umlčali a zbavili mojich ústavných práv na slobodu slova. Ešte zo mňa médiá robili klamára. A poškodili ma tak vo voľbách. Povedzte – ako mi pomôže, že teraz odvolací súd rozhodol, že boli porušené moje práva?“ reaguje Blaha na súdny verdikt.

Ako informuje poslanec, odvolací Krajský súd rozhodol v tomto konkrétnom prípade v jeho prospech. Trojčlenný senát zvrátil rozhodnutie prvostupňového súdu. „Odvolací súd rozhodol, že zasiahnutie do mojej slobody prejavu je neprimerané aj preto, že mrzačí demokratický proces, keďže ako politik zastupujem svojich voličov.

Odopretie slobody slova v predvolebnej kampani je osobitne surový zásah do demokracie. A rozhodnutie prvostupňového súdu tiež odrádza ľudí si budúcnosti uplatňovať právo slobodne vyjadriť názor,“ uviedol Blaha a dodal, že z rozsudku vyplýva, že prvostupňový súd sa „nekriticky stotožnil s argumentáciou žalobcu“.

Blaha tvrdí, že toto jeho víťazstvo má symbolický význam a ukazuje, že treba bojovať a nevzdávať sa. „ESET ma ďalej žaluje, ale toto je pre nich silný odkaz – nie všetci sudcovia na Slovensku slúžia oligarchom a liberálnej kaviarni. Stále je to boj Dávida s Goliášom, ale občas vyhrajú aj Dávidovia. Doslova…,“ dodal poslanec Blaha na záver svojho statusu.