Úvod ZO ZAHRANIČIA Borrell priznal, že sa obáva skončenia vojny na Ukrajine. Vyzval preto na...

Borrell priznal, že sa obáva skončenia vojny na Ukrajine. Vyzval preto na zintenzívnenie vojenskej pomoci

Josep Borrel. (Foto: archív)

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell v záverečný deň Mníchovskej bezpečnostnej konferencie vyzval na urýchlené dodávky munície Ukrajine. „Tento nedostatok munície treba rýchlo vyriešiť, je to otázka týždňov,“ povedal Borrell. Varoval, že ak sa tak nestane, vojna sa skončí.

Šéf európskej diplomacie v prejave podporil návrh estónskej premiérky Kaje Kallasovej, aby EÚ nakupovala muníciu pre ukrajinskú armádu spoločne podľa modelu obstarávania vakcín počas koronavírusovej pandémie.

Borrell tiež avizoval, že krajiny EÚ budú mať na mimoriadnom stretnutí ministrov obrany, ktoré sa uskutoční 8. a 9. marca, príležitosť ponúknuť muníciu zo svojich existujúcich zásob. Návrh estónskej premiérky bude podľa neho fungovať v strednodobom horizonte, ale naliehavosť nedostatku munície si vyžaduje, aby krajiny EÚ čerpali z existujúcich zásob.

„Musí sa toho urobiť oveľa viac a oveľa rýchlejšie. Musíme zintenzívniť a urýchliť našu vojenskú podporu,“ zdôraznil Borrell. Pripomenul, že v súčasnosti trvá armáde európskej krajiny takmer desať mesiacov, kým dostane náboj kalibru 155 mm, a takmer tri roky, kým dostane raketu vzduch-vzduch.

Borrell konštatoval, že sme stratili priveľa času, kým sa urobili dôležité rozhodnutia, ako je poskytnutie tankov Ukrajine. „Každý vie, že na to, aby ste vyhrali klasickú vojnu, potrebujete tanky. Bez takýchto zbraní túto vojnu nevyhráte.“