Úvod ZO ZAHRANIČIA Bosnianskosrbský prezident považuje prelety amerických bombardérov nad Sarajevom za demonštráciu sily

Bosnianskosrbský prezident považuje prelety amerických bombardérov nad Sarajevom za demonštráciu sily

Milorad Dodik. (Foto: archív)

Dva americké strategické bombardéry B-1B Lancer uskutočnili nízke prelety nad Sarajevom a ďalšími mestami v Bosne a Hercegovine. Podľa veľvyslanectva USA tak demonštrovali podporu územnej celistvosti Bosny, ktorú ohrozujú separatistické snahy vodcu bosnianskych Srbov Milorada Dodika.

Prelety lancerov mali demonštrovať „skalopevnú podporu USA zvrchovanosti a územnej celistvosti Bosny,“ povedal americký veľvyslanec Michael Murphy. Spojené štáty budú podľa neho pokračovať v spolupráci s bosnianskou armádou v záujme “zabezpečenia politickej stability v krajine a eliminovania hrozieb, v pozadí ktorých sú neblahí zahraniční aktéri”.

Americké bombardéry sa zúčastnili aj na vojenskom podujatí v meste Tuzla na severovýchode krajiny, na ktorom boli prítomní aj príslušníci bosnianskych multietnických ozbrojených síl a amerických špeciálnych jednotiek.

Bosnianskosrbský prezident Dodik označil prelety bombardérov za demonštráciu sily USA, pričom obvinil Washington z nerešpektovania územnej celistvosti a suverenity krajiny. Dodik, ktorý dlhodobo hovorí o možnosti odtrhnutiu sa bosnianskej Republiky srbskej od zvyšku krajiny, v máji navštívil Moskvu, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.