Úvod ZO ZAHRANIČIA Dronový útok na Moskvu bol podľa Putina odvetou za ruský útok na...

Dronový útok na Moskvu bol podľa Putina odvetou za ruský útok na sídlo ukrajinskej rozviedky

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Moskva sa v utorok v ranných hodinách stala terčom útoku dronmi, v dôsledku čoho prišlo k škodám na budovách, uviedol starosta ruského hlavného mesta Sergej Sobianin. Podľa neho si prekvapivý útok na ruskú metropolu nevyžiadal obete na životoch ani vážnejšie zranenia. Niektorých obyvateľov budovy v južnej časti Moskvy mali evakuovať.

Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že dronový atak na Moskvu bol odvetou Kyjeva za nedávny útok ruských síl na sídlo hlavnej správy ukrajinskej vojenskej rozviedky. Samotná Ukrajina pritom zodpovednosť za útok na Moskvu popiera. Šéf Kremľa tiež upozornil, že útokmi dronmi na Moskvu je Rusko tlačené k odvetným akciám, ktoré však nešpecifikoval.

Moskva sa prvýkrát prihlásila k tomu, že pred niekoľkými dňami zaútočila na sídlo hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany. Kyjev o takomto útoku ani neinformoval. Podľa Putina sa Ukrajina vyslaním ôsmich dronov na Moskvu a okolitú oblasť pokúsila zastrašiť Rusko a ruských občanov.

Putin sa k úderom na Rusko úplne po prvý raz vyjadril takmer okamžite po tom, ako k nim prišlo. Povedal, že Kyjev úmyselne zaútočil na civilné ciele a označil to za terorizmus. Ako dodal, útoky ruskej armády na ciele na Ukrajine sa od ukrajinských líšia tým, že sa vykonávajú vysoko presnými zbraňami.

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že Kyjev uskutočnil teroristický útok ôsmimi bezpilotnými lietadlami na objekty v meste Moskva. Tri z nich boli vyradené systémami elektronického boja a odchýlili sa od plánovaných cieľov. V statuse ministerstva obrany na sociálnej sieti sa píše, že ďalších päť dronov zostrelil raketový systém zem-vzduch Pancir-S v Moskovskej oblasti.