Úvod ZO ZAHRANIČIA Britský Spectator vyzdvihol vývoj ruskej vakcíny proti koronavírusu

Britský Spectator vyzdvihol vývoj ruskej vakcíny proti koronavírusu

Foto: archív

Politická kritika zo strany niektorých západných krajín na adresu Moskvy nesmie ovplyvniť postoj k vývoju ruskej vakcíny proti koronavírusu. Píše to britský časopis The Spectator. Ako pokračuje autor článku, nepriateľská rétorika, týkajúca sa ruskej vakcíny, je „trochu čudná“.

Podľa neho je totiž možné, že ostatné krajiny budú musieť nasledovať príklad Moskvy, ktorej rozhodnutie ohľadom vakcíny označil za správne. Podľa neho niektorí členovia lekárskej komunity reagovali na vakcínu „nevraživo“.

„Práve prežívame obrovské ekonomické straty, ktoré by čoskoro mohli viesť tiež k dlhodobým politickým a sociálnym problémom. Preto je podľa Spectatoru nevyhnutné vyvinúť účinnú vakcínu.  „Nikto nebude nútený k tomu, aby bol zaočkovaný. Ale ak bude vakcína fungovať, bude z toho mať prospech celý svet,” zdôrazňuje sa v článku.

V uplynulých dňoch prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorá bola vyvinutá v Ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v spolupráci s Ruským fondom priamych investícií a ministerstvom obrany. Vakcína dostala meno Sputnik V.

Bezpečnosť vakcíny bola potvrdená v štúdii, ktorá sa skladala z dvoch fáz a zahŕňala 38 dobrovoľníkov. Bolo zistené, že všetci, ktorí vakcínu dostali, získali imunitu voči infekcii. Riaditeľ Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja Alexander Ginzburg uviedol, že použitie vakcíny pre občanov bude povolené po tretej fáze výskumu prípravku.

O vakcínu už prejavilo záujem mnoho krajín sveta, podľa ruského ministra zdravotníctva však musia najprv vyrobiť dostatok dávok pre vnútorný trh. Ako prvý získajú možnosť zaočkovať sa tí, ktorí pracujú s chorými na COVID-19 a ľudia z rizikových skupín. Hromadné očkovanie v Rusku by malo začať v októbri.

Očkovanie sa plánuje vykonávať v dvoch etapách: najskôr zložkou I a o tri týždne neskôr zložkou II. Ako oznámilo ruské ministerstvo zdravotníctva, táto schéma umožní vytvoriť dlhodobú imunitu až na dva roky.