Úvod Politika Britským konzervatívcom po nástupe Johnsona stúpla popularita

Britským konzervatívcom po nástupe Johnsona stúpla popularita

Foto: archív

Britská Konzervatívna strana má od nástupu Borisa Johnsona do úradu premiéra náskok pred opozičnou Labouristickou stranou desať percentuálnych bodov. Ukázal to prieskum verejnej mienky. Noviny Sunday Times napísali, že „Borisova tvrdosť“ priniesla Johnsonovým konzervatívcom podporu 31 percent Britov, čo je o šesť percentuálnych bodov viac oproti predchádzajúcemu prieskumu.

Labouristi získali 21 percent hlasov opýtaných, teda o dve percentá viac. Podľa novín môže prieskum inštitútu YouGov rozprúdiť špekulácie, že Johnson, ktorému hrozí v britskom parlamente patová situácia pre brexit, vyhlási predčasné voľby. Konzervatívci majú najväčší náskok pred opozíciou za posledných päť mesiacov a prvýkrát od apríla prekročila ich podpora hranicu 30 percent.

Liberálni demokrati klesli v prieskume o tri percentuálne body na 20 percent a nová Strana brexitu, vedená ostrieľaným euroskeptikom Nigelom Farageom, má 13 percent, čiže o štyri percentuálne body menej. Inštitút YouGov robil prieskum 25. a 26. júla medzi 1 697 dospelými respondentmi.