Úvod ZO ZAHRANIČIA Brnabičová: Západ vedie proti Srbsku hybridnú vojnu za odmietnutie protiruských sankcií

Brnabičová: Západ vedie proti Srbsku hybridnú vojnu za odmietnutie protiruských sankcií

Ana Brnabičová. (Foto: archív)

Srbská premiérka Ana Brnabičová v televízii B92 vyhlásila, že nič nenasvedčuje tomu, že by séria hlásení o falošných bombách v Srbsku v blízkom čase skončila. Ako dodala, kompetentné inštitúcie naďalej pokračujú v boji proti „tejto forme hybridnej vojny“.

Brnabičová informovala, že v najbližšom čase sa uskutoční stretnutie najvyšších štátnych predstaviteľov. Budú rokovať o vytvorení špeciálneho tímu, ktorý by sa skladal z členov vojenských a policajných zložiek a vládneho úradu pre informačné technológie. Cieľom tímu bude centralizácia všetkých potrebných zdrojov.

„Je ťažké túto činnosť zastaviť, lebo je veľmi dobre organizovaná. Hlásenia prichádzajú z viacerých krajín a rozličných serverov. Budeme proti nej však bojovať nonstop,“ vyhlásila Brnabičová.

V srbskom hlavnom meste nedávno evakuovali takmer stovku základných škôl, niekoľko gastronomických prevádzok, nákupné centrum, mosty, zoologickú záhradu, letisko, železničnú stanicu a útoku čelila aj vodárenskú spoločnosť. Polícia prehľadala aj futbalový štadión, nikde však výbušné zariadenia nenašla.

Podľa Brnabičovej za obrovským počtom falošných hlásení o bombách stojí Západ, ktorý touto formou útočí na Srbsko za jeho odmietnutie uvaliť sankcie na Ruskú federáciu za jej vojenskú operáciu na Ukrajine.