Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel chce skresať Maďarsku eurofondy o 20 percent za údajnú neschopnosť bojovať...

Brusel chce skresať Maďarsku eurofondy o 20 percent za údajnú neschopnosť bojovať proti korupcii

Foto: archív

Európska komisia (EK) uvažuje o dvadsaťpercentnom znížení finančných prostriedkov vyplácaných Maďarsku zo spoločného rozpočtu EÚ. Napísal to týždenník Politico. Brusel podľa Politica plánuje znížiť finančné prostriedky, ktoré posiela do Maďarska, pre „systémové problémy s korupciou“ v tejto krajine.

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn členov kolégia komisárov upozornil na údajnú “chronickú neschopnosť“ maďarskej vlády bojovať proti korupcii. Doplnil, že zodpovedné maďarské orgány prejavujú „systémovú neschopnosť, zlyhanie a neochotu zabrániť rozhodnutiam, ktoré sú v rozpore s platnou legislatívou”, najmä, čo sa týka verejného obstarávania a konfliktu záujmov.

Politico upozornil na poznámku eurokomisára Hahna z 20. júla, ktorá bola zverejnená v registri transparentnosti Európskej komisie. Hahn v nej uviedol, že systémová korupcia, predovšetkým vo verejnom obstarávaní, predstavuje hrozbu pre peniaze daňových poplatníkov EÚ, ak budú aj naďalej prideľované maďarským orgánom.

Komisár preto navrhol zmrazenie približne 70 percent finančných prostriedkov pre tri programy kohéznej politiky, ktoré chce maďarská vláda čerpať v rámci aktuálneho sedemročného rozpočtu EÚ.

Politico v tejto súvislosti pripomenul odhady nemeckého europoslanca za politickú frakciu Zelených Daniela Freunda, podľa ktorých by na základe Hahnovho návrhu mali byť platby z eurofondov Maďarsku v rámci súčasného rozpočtového cyklu znížené približne o 20 percent.

„Je správne, že Európska komisia konečne koná a chce zmraziť finančné prostriedky. Mnohé miliardy EÚ však aj naďalej budú vystavené systematickej korupcii systému, ktorý v Maďarsku zaviedol premiér Viktor Orbán,“ povedal Freund, ktorý v Európskom parlamente členom Výboru pre rozpočtovú kontrolu.