Úvod Politika Brusel opäť ukázal, kto je v EÚ pánom: pozastavil zákon NR SR...

Brusel opäť ukázal, kto je v EÚ pánom: pozastavil zákon NR SR o odvode pre reťazce

Foto: archív

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bolo informované, že na osobitný odvod pre obchodné reťazce uvaľuje Európska komisia predbežné opatrenie a začne ho preskúmavať. Účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce, ktoré iniciovala vládna SNS a prijala ju NR SR, tak bude pozastavená. Reťazce nezaplatia slovenským poľnohospodárom a potravinárom nijaké prostriedky. Informovala o tom ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

„Je to absolútne nehorázne, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli presný dátum zverejnenia opatrenia mesiac dopredu. Úradníci EK konali na základe tlaku lobistov a obchodníkov. Takéto konanie budem namietať a budem požadovať, aby EK začala konanie a preskúmala tieto kontakty obchodníkov.

Ak ide o spotrebiteľa, obyčajného človeka, trvá EK niekoľko rokov, kým spotrebiteľovi vyhovie. Ak však ide o tému bohatých reťazcov, komisia bola schopná poslať Slovensku reakciu na odvod za tri pracovné dni. Aj napriek opatreniu EK dostanú poľnohospodári od štátu sľubovanú podporu vo výške 80 miliónov eur,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Ministerka Matečná zároveň informovala, že porovná aktuálne ceny potravín s cenami o mesiac, „aby sa ukázala demagógia o zdražovaní potravín pre odvod, ktorý zatiaľ nikto nikdy nezaplatil“. „Keďže médiá, opozícia i analytici informovali, že odvod, ktorý ešte ani nikto nezaplatil, vraj zvýšil ceny potravín, verejne vyzývam všetky reťazce, aby ceny potravín o toto navýšenie okamžite znížili.

Gabriela Matečná. (Foto: archív)

Koncom marca som preto nakúpila potraviny. Takto o mesiac predstúpime pred médiá a predstavíme, za aké ceny sme v marci a o mesiac tieto výrobky nakúpili. Aby všetci spotrebitelia videli, aká je pravda. Ak sa ceny neznížia, médiá, opozícia i analytici budú usvedčení zo zavádzania verejnosti a šírenia poplašnej správy,“ dodala Matečná.

Agrorezort a SNS vyrokovali podľa MPRV do rozpočtu ministerstva navyše 50 miliónov eur pre poľnohospodárov a potravinárov. Spolu so zelenou naftou v objeme 30 miliónov eur tak pôjde podľa ministerstva pôdohospodárstva o najvyššiu sumu pre agropotravinársky sektor v histórii Slovenska. Škody, ktoré spôsobila EK tak slovenskí poľnohospodári a potravinári nepocítia, tvrdí MPRV.

„Som pobúrená, že EK použila proti suverénnemu štátu takýto nástroj, ktorý bol v EÚ využitý len niekoľkokrát, a to ešte proti členským štátom na východe EÚ. Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť NR SR a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy.

Je neakceptovateľné, že EK nadnárodným lobistickým skupinám poskytuje informácie mesiac a pol pred členskými štátmi. Je nehorázne, že jej kráľovsky platení úradníci dávajú takéto informácie nadnárodným reťazcom, ktoré si robia zo slovenským spotrebiteľov, farmárov a potravinárov Klondike.

Budeme žiadať prešetrenie celého prípadu a potrestanie vinníkov. Odvod, ktorý ani nezačal platiť, nezvýšil ceny. Ceny potravín u nás rastú desiatky rokov práve pre svojvôľu nadnárodných reťazcov, ktoré zničili nezávislé obchody, našich potravinárov a zaplavujú nás zahraničným tovarom,“ povedala poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová.

Andrej Danko. (Foto: archív)

“Pripravím návrh zákona na zrušenie odvodu. Urobím to preto, aby som sa mohol smiať nad tým, či ceny budú klesať,” vyhlásil v reakcii na krok Bruselu predseda NR SR a SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii. Dodal, že o tomto kroku ešte nevie ani premiér, ani koaliční partneri. SR má podľa neho na tento problém k dispozícii 50 miliónov eur v rezerve, ktoré farmári a potravinári dostanú. “

Zároveň vyzval občanov, aby sledovali ceny v obchodných reťazcoch. Podľa jeho slov Bruselu prekáža v zákone to, že sa rovnako nezdaňuje aj slovenský obchodný reťazec. Zmeniť by sa to podľa neho dalo jednou vetou, novelu zákona však SNS nepripraví. “Neurobíme to aj preto, že si ctíme slovenských predajcov a že práve ich chceme chrániť,” dodal.

Šéf SNS si zároveň myslí, že štát musí prísnejšie kontrolovať tieto reťazce. “Som presvedčený, že štát musí oveľa prísnejšie kontrolovať ich položky v účtovníctve,” zdôraznil. Ako dodal, zo znižovania dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neustúpi a bude v tomto smere vyvíjať tlak.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS nadobudol účinnosť od začiatku roka 2019. Zákon platil aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 percent z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 percent všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 percenta z čistého obratu.

Foto: archív