Úvod Politika Tomáš: Smer by sa mal zamyslieť, ako ďalej

Tomáš: Smer by sa mal zamyslieť, ako ďalej

Erik Tomáš. (Foto: archív)

Koaličný Smer-SD nevyšiel z prezidentských volieb posilnený, ale ani porazený. Vedenie strany by sa ale malo zamyslieť nad tým, ako ďalej. Myslí si to poslanec Smeru-SD Erik Tomáš. „Vedenie Smeru-SD sa logicky musí zamyslieť nad tým, ako ďalej. Vyhodnotiť výsledky volieb a prijať takú stratégiu i riešenia, aby strana pri tých ďalších, najmä parlamentných, skutočne posilnila,“ napísal na sociálnej sieti.

Úzke vedenie Smeru-SD by sa malo zísť na pravidelnom obede ako zvyčajne každý týždeň. Tomáš vo svojom vyhlásení zdôrazňuje, že Smer-SD ako jediná parlamentná strana ponúkla kvalitného a dôstojného kandidáta, ktorý postúpil do druhého kola. „Z prvých analýz vyplýva, že najmä vďaka voličom Smeru, čím strana potvrdila postavenie stále najsilnejšej strany na Slovensku,“ doplnil.

Hoci Maroš Šefčovič nevyhral, podľa Tomáša sú v horšej situácii opozičné strany OĽaNO a SaS. „Prvá nedokázala ani len postaviť vlastného kadidáta, favorit tej druhej to pre nízke percentám sa radšej vzdal ešte pred prvým kolom. Zuzana Čaputová im dokonca odkázala, že o ich podporu nestojí,“ uvádza Tomáš.

Foto: archív

O potrebe zamyslieť sa nad budúcnosťou Smeru-SD už hovorili aj premiér Peter Pellegrini a podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír. Pellegrini hovorí, že strana by mala otvorene vyhodnotiť, čo pre ňu výsledok volieb znamená a mala by odštartovať vnútrostranícku intenzívnu diskusiu a hľadať príčiny.

„Mali by sme hovoriť o tom, ako ďalej v rámci strany, aby sme si zachovali svoje postavenie najsilnejšej a najúspešnejšej strany,“ povedal premiér. Ak chce byť Smer-SD ďalej úspešný, podľa neho si treba otvorene povedať, ako ďalej. Kažimír povedal, že je potrebné si priznať prehru. Podotkol, že strana síce so cťou, ale prehrala.

„Musíme byť na seba prísni, nepostačuje porovnávať sa s málo významnou parlamentnou opozíciou,“ poznamenal. Spôsob, ako trend poklesu podpory verejnosti zvrátiť, vidí v odvahe povedať si pravdu a pracovať všetkými politickými prostriedkami na poctivej zmene.