Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel podporí rekonštrukciu Ukrajiny formou finančných záruk vo výške 90 miliónov eur

Brusel podporí rekonštrukciu Ukrajiny formou finančných záruk vo výške 90 miliónov eur

Foto: archív

Európska komisia oznámila, že spolu s Medzinárodnou finančnou korporáciou (IFC) podpísali dohodu o záruke na podporu investícií, ktoré prispejú k inkluzívnej a udržateľnej rekonštrukcii Ukrajiny.

Komisia spresnila, že prostredníctvom tejto dohody EÚ poskytne 90 miliónov eur vo forme finančných záruk IFC, členovi skupiny Svetovej banky. Udeje sa tak v rámci programu IFC Better Futures Program.

Očakáva sa, že zmobilizované investície súkromného sektora v rámci tohto programu dosiahnu vyše 500 miliónov eur naprieč rôznymi sektormi vrátane základnej infraštruktúry a priemyslu, ale aj podpory dekarbonizácie a ochrany živobytia občanov Ukrajiny.

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v správe pre médiá upozornil, že dohoda je ďalším príkladom vynikajúcej spolupráce s IFC v spoločnom úsilí o zvýšenie investícií na Ukrajine.

Spresnil, že záruka Európskeho fondu pre trvalo udržateľný rozvoj Plus pomôže obnoviť infraštruktúru Ukrajiny, podporí jej podnikateľský sektor a posilní odolnosť jej hospodárstva.

V roku 2022 IFC spustila Akčný program ekonomickej odolnosti v hodnote dvoch miliárd USD na podporu súkromného sektora Ukrajiny. Odvtedy IFC poskytla financovanie vo výške viac ako 650 miliónov USD a zmobilizovala vyše 400 miliónov USD na podporu technologického sektora, agrobiznisu, kritického exportu a importu a financovania malých a stredných podnikov.

IFC dopĺňa spoločné úsilie skupiny Svetovej banky pomáhať ukrajinským podnikom udržať sa nad vodou a umožniť vláde z Kyjeva poskytovať základné služby a vykonávať kritické opravy infraštruktúry.

Komisia pripomenula, že celková podpora EÚ pre Ukrajinu a jej ľud od začiatku ruskej invázie predstavuje viac ako 88 miliárd eur. Zahŕňa to príspevky inštitúcií EÚ a členských štátov na ekonomickú, finančnú, vojenskú a humanitárnu podporu, ako aj na prijímanie ukrajinských utečencov v členských štátoch EÚ.

IFC je medzinárodná finančná inštitúcia, ktorá ponúka investičné, poradenské a správcovské služby na podporu rozvoja súkromného sektora v menej rozvinutých krajinách. Je členom skupiny Svetovej banky a má sídlo v americkom Washingtone.