Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Čechov je za zachovanie koruny, vláda však vymenovala splnomocnenca pre prijatie...

Väčšina Čechov je za zachovanie koruny, vláda však vymenovala splnomocnenca pre prijatie eura

Foto: archív

Česko má nového splnomocnenca pre prijatie eura. Informoval o tom minister pre európske záležitosti Martin Dvořák, ktorý funkciu vytvoril. Ide o reakciu na debatu, ktorú novoročným prejavom nastolil český prezident Petr Pavel.

Podľa neho by vláda mala robiť konkrétne kroky, ktoré povedú k prijatiu spoločnej európskej meny. Jednotlivé koaličné strany sa na tom však nezhodnú a proti je aj opozícia. Podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina občanov ČR dlhodobo proti zániku českej koruny a jej nahradenie eurom.

Dvořák do funkcie vymenoval ekonóma a člena Národnej ekonomickej rady vlády Petra Zahradníka. Podľa ministra môže do emotívnej diskusie o vstupe ČR do systému ERM II a prijatí eura vniesť pokoj a odborný pohľad. Vznik pozície reaguje aj na to, že zatiaľ nebol vymenovaný národný koordinátor pre zavedenie eura.

O to usiluje hnutie STAN, ktorého je Dvořák členom. Za sú aj tri ďalšie koaličné subjekty – Piráti, TOP 09 a KDU-ČSL. Proti je však najsilnejšia koaličná strana ODS, ktorej predsedom je premiér Petr Fiala.

Ten na prezidentove slová o konkrétnych krokoch vedúcich k prijatiu eura reagoval, že vláda sa nedohodla na tom, že by sa v tomto volebnom období otázkou prijatia eura zaoberala. Zásadne proti je aj opozícia.

Vznik novej funkcie je preto podľa Dvořáka snahou podporiť spoločenskú odbornú debatu o výhodách a rizikách prijatia euromeny, k čomu sa Česka republika zaviazala vstupom do Európskej únie v roku 2004.

„Verím, že vďaka novému splnomocnencovi budeme schopní reagovať na hlavné námietky z radov odbornej verejnosti a presvedčiť čo najviac občanov, že čo najrýchlejšie plnenie všetkých maastrichtských kritérií, k čomu sa vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení, je v záujme nás všetkých,“ povedal Dvořák.

Nový splnomocnenec sa podľa rezortu bude aktívne zapájať do expertnej diskusie o plnení maastrichtských kritérií a budúcom prijatí eura a tiež do monitoringu a analýzy ekonomickej stránky pristúpenia k spoločnej mene. Bude tiež spolupracovať na pripomienkovaní materiálov určených vláde a ministrovi bude poskytovať odbornú podporu. Funkcia je zriadená na neurčité obdobie.