Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel považuje čínske spoločnosti Huawei a ZTE za bezpečnostné riziko

Brusel považuje čínske spoločnosti Huawei a ZTE za bezpečnostné riziko

Foto: archív

Čínske telekomunikačné spoločnosti Huawei a ZTE predstavujú riziko pre bezpečnosť Európskej únie, tvrdí Európska komisia s tým, že sa rozhodla prestať využívať ich služby. „Komisia sa domnieva, že Huawei a ZTE predstavujú podstatne vyššie riziko ako iní dodávatelia siete 5G,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa komisára pre vnútorný trh Thierryho Brettona si EÚ nemôže dovoliť závislosť od takýchto technológií, ktoré by sa „mohli stať zbraňou“ proti jej záujmom. Bretton vyzval členské štáty EÚ a telekomunikačných operátorov, aby vylúčili zariadenia od spoločností Huawei a ZTE zo svojich mobilných sietí.

Podľa Brettona 24 členských štátov už pristúpilo k tomu, aby ich vnútroštátne orgány mohli obmedziť pôsobenie takýchto spoločností, avšak iba desať štátov aj uskutočnilo konkrétne kroky. „Je to príliš pomalé, predstavuje to veľké bezpečnostné riziko a ohrozuje to kolektívnu bezpečnosť únie, pretože to vytvára veľkú závislosť EÚ a robí ju to výrazne zraniteľnou,“ upozornil Bretton.

Komisia pred tromi rokmi sprísnila pravidlá pre používanie zariadení na prevádzku sietí piatej generácie, avšak nevydala vtedy nijaký konkrétny zákaz a ani nemenovala Huawei. Na vylúčenie čínskych spoločností vyzývali Európsku úniu v poslednom období aj Spojené štáty.

Tie vlani zakázali dovoz a predaj komunikačných zariadení od firiem Huawei a ZTE. Podľa Washingtonu by zariadenia od Huawei mohli slúžiť na špionážne aktivity čínskych tajných služieb. Firmu Huawei vylúčila zo svojho projektu budovania siete 5G aj Veľká Británia.

Huawei stanovisko Bruselu dôrazne odmieta a upozorňuje, že v Bruseli otvorila centrum transparentnosti kybernetickej bezpečnosti, otvorené pre nezávislé testovanie jej produktov. Firma tvrdí, že toto vyhlásenie komisie „nie je postavené na overenom, transparentnom, objektívnom a technicky správnom posúdení sietí 5G”.

Exekutíva EÚ ho podľa spoločnosti zverejnila bez vypočutia si stanoviska dotknutej strany. Takisto sa odvoláva na to, že na trhu Európskej únie by mala požívať ochranu jej zákonov a tiež medzinárodných záväzkov. Svoje označenie zo strany komisie ako „vysokorizikového dodávateľa“ bez právneho základu považuje za krok proti pravidlám voľného trhu.

Bruselský magazín Politico pripomína, že firma Huawei minulý rok vo Švédsku podnikla právne kroky proti rozhodnutiu tamojšieho regulačného úradu pre telekomunikácie zakázať v krajine predaj zariadení od Huawei pre mobilné siete piatej generácie. Regulátor vtedy poukazoval na údajné riziká týchto zariadení, na ktoré upozornili švédske bezpečnostné zložky.