Úvod ZO ZAHRANIČIA Buď Bielorusko odmietne ruské jadrové zbrane, alebo bude čeliť sankciám, odkázal Minsku...

Buď Bielorusko odmietne ruské jadrové zbrane, alebo bude čeliť sankciám, odkázal Minsku Borell

Josep Borrel. (Foto: archív)

Európska únia vyzvala Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území, inak bude čeliť ďalším sankciám, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. „Ak by Minsk prijal ruské jadrové zbrane, bola by to nezodpovedná eskalácia a hrozba pre európsku bezpečnosť,” uviedol Borrell na sociálnej sieti.

Podľa šéfa európskej diplomacie Borella to Bielorusko ešte stále môže zastaviť. “ Je to jeho voľba,“ dodal a upozornil, že v opačnom prípade bude krajina zo strany Európskej únie čeliť rozšíreným ekonomickým a politickým sankciám.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva uzavrela s Minskom dohodu, umožňujúcu umiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Šéf Kremľa tiež povedal, že Rusko už do Bieloruska poslalo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane.

Putinovo oznámenie vyvolalo odsúdenie zo strany Kyjeva aj Západu. Severoatlantická aliancia Moskve vyčítala „nebezpečnú a nezodpovednú“ nukleárnu rétoriku. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí jadrové plány Ruska kritizovalo a vyzvalo na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o tejto záležitosti.