Úvod ZO ZAHRANIČIA Budúcnosť Ukrajiny je v NATO, vyhlásil v Kyjeve Stoltenberg

Budúcnosť Ukrajiny je v NATO, vyhlásil v Kyjeve Stoltenberg

Jens Stoltenberg a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Budúcnosť Ukrajiny je v Severoatlantickej aliancii. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy Kyjeva. Podľa Stoltenberga bude otázka členstva Ukrajiny v aliancii popredným bodom programu na júlovom samite NATO v litovskom Vilniuse.

„Budúcnosť Ukrajiny je v euroatlantickej rodine, budúcnosť Ukrajiny je v NATO, na tom sa zhodujú všetci spojenci,“ uviedol na mediálnom brífingu po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Šéf NATO zároveň prisľúbil Ukrajine, že vo vojenskej podpore budú naďalej pokračovať. Dodal, že členské štáty NATO už vycvičili desaťtisíce ukrajinských vojakov a poskytli Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote 65 miliárd eur.

„NATO stojí pri vás dnes, zajtra a tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedal Stoltenberg. Zároveň pozval ukrajinského prezidenta na júlový samit NATO. Zelenskyj povedal, že samit vo Vilniuse by sa mohol stať historickým, ak by Ukrajina dostala oficiálnu pozvánku na vstup do aliancie. „Je čas prijať vhodné rozhodnutie,“ dodal.

Ukrajinský líder tiež uviedol, že sa na generálneho tajomníka NATO obrátil s prosbou, aby Kyjevu pomohol prekonať neochotu niektorých spojencov čo sa týka dodávok zbraní s dlhým doletom, delostrelectva, moderného letectva a obrnených vozidiel.