Úvod Z DOMOVA Fico: Vyšetrovatelia NAKA manipulujú výpovede spolupracujúcich obvinených. Ako dôkaz pustil nahrávku Imreczeho

Fico: Vyšetrovatelia NAKA manipulujú výpovede spolupracujúcich obvinených. Ako dôkaz pustil nahrávku Imreczeho

Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu strany opätovne upozornil na manipulovanie výpovedí spolupracujúcich obvinených policajtmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu.

Poukázal pritom na nahrávky, ktoré majú pochádzať z rozhovorov policajtov s bývalým šéfom finančnej správy Františkom Imreczem, vypovedajúceho o páchaní trestnej činnosti vo viacerých mediálne sledovaných kauzách, najmä v prípade známom ako Súmrak.

Imrecze na nahrávke zo začiatku júna 2021 vyšetrovateľom hovorí, že si nepamätá, že by sa na stretnutí s Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom v roku 2017 zaoberali daňovými záležitosťami vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Vo výpovedi koncom júna 2021 však podľa Fica Imrecze už takéto stretnutie opisuje.

„Prokurátori tomuto hovoria dynamický vývoj výpovede svedka,“ povedal Fico. Zároveň zdôraznil, že okrem pribúdajúcich detailov neskôr Imrecze vypovedal aj o prítomnosti ďalších osôb na údajnom stretnutí.

Podľa neho je za tým „preparácia“, teda inštruovanie zo strany vyšetrovateľov „Dostáva od policajtov jasné pokyny, čo má vlastne hovoriť,“ uviedol šéf Smeru. Pokračoval, že nahrávka, ktorá vznikla pri vyšetrovaní podozrení na manipulácie trestných konaní zo strany vyšetrovateľov NAKA, dokazuje aj tvrdenia zo správy SIS z leta 2021, ktorá konštatovala podozrenia.

„Tu to máte, jednoducho ako na tácke,“ vyhlásil Fico s tým, že ide o „dôkaz nad dôkazy“. Niekdajší policajný prezident Tibor Gašpar upozornil na reťazenie výpovedí spolupracujúcich obvinených.

„Zasahuje nielen do výpovedí kajúcnika Imreczeho, týka sa aj Slobodníka, Makóa a ďalších,“ podotkol. Bratislavskú krajskú prokuratúru a Generálnu prokuratúru SR vyzval, aby konali. „Vytvorte prostredie na to, aby to bolo zákonne vyšetrené,“ dodal.

Podľa advokáta Mareka Paru je evidentné, že výpovede svedkov mali byť pripravované vo viacerých konaniach. „Cieľom bolo vopred vybrané osoby kriminalizovať a poškodiť politickú stranu Smer-SD ako politického oponenta,“ povedal.

Mediálny brífing Smeru-SD s názvom “Je vymaľované!”