Úvod Ekonomika Bulharsko chce vybudovať nový plynovod z Ruska

Bulharsko chce vybudovať nový plynovod z Ruska

Bulharsko pokračuje v plánoch na prepravu ruského plynu do Európy. Chystá sa vypísať tender za 1,4 miliardy eur na nové rameno plynovodu TurkStream (Turkish Stream) s dĺžkou 484 kilometrov, ktoré by z juhu obišlo Ukrajinu. Projektu bulharskej štátnej plynárenskej spoločnosti Bulgartransgaz dali zelenú bulharskí poslanci.

Oznámenie prichádza uprostred rastúceho napätia medzi Moskvou a Kyjevom. Balkánska krajina ležiaca na periférii Európskej únie dúfa, že jej nový plynovod prinesie peniaze a vplyv, ale podľa agentúry Reuters sa obáva, že obnovený rusko-ukrajinský konflikt plán na prepravu plynu z Ruska do Európy opäť prekazí.

Už raz sa tak stalo v roku 2014. Vtedy Rusko upustilo od plánu na plynovod South Stream, ktorý mal tiež dodávať plyn do Európy cez Bulharsko a obchádzať Ukrajinu. Moskva jeho zrušenie odôvodnila opozíciou Bruselu, ktorý sa proti bulharskej spolupráci s Ruskom skutočne postavil aj pre vtedy vypuklejší konfliktna Ukrajine.

Foto: archív

Aby Sofia predišla možnej opozícii EÚ, uisťuje, že nový plynovod bude stavať podľa európskych energetických pravidiel. Jeho dve ramená budú mať ročnú kapacitu 15,75 miliardy kubických metrov. Ruský energetický gigant Gazprom už prvé rameno do Turecka dokončil, prúdiť by ním mal plyn pre miestnu spotrebu.

Nový plynovod povedie z bulharsko-tureckej hranice cez celé Bulharsko do Srbska. Záujem podieľať sa na takzvanom trhovom teste budúceho rozšírenia bulharskej plynovej sústavy už signalizoval Gazprom. Bulharská ministerka energetiky Temenužka Petkoto označila za výnimočne dobrú správu pre bulharskú energetiku, pretože podľa nej naznačuje, že druhé potrubie TurkStreamu skutočne povedie cez bulharské územie.

Bulharsko navyše plánuje pripojiť svoju plynovodnú sústavu v roku 2020 na grécku a srbskú sieť. V dlhodobom horizonte chce postaviť veľkú rozvodnú stanicu pri Varne v Čiernom mori. Dúfa, že sa tak stane plynovým prepravným uzlom v regióne.