Úvod ZO ZAHRANIČIA Bulharsko: Demonštranti zablokovali diaľnice na protest proti odstaveniu uhoľných elektrární

Bulharsko: Demonštranti zablokovali diaľnice na protest proti odstaveniu uhoľných elektrární

Foto: archív

Bulharskí baníci a zamestnanci elektrární protestovali proti plánom odstaviť uhoľné elektrárne v rámci prechodu na ekologickejšie zdroje energie. Zástupcovia priemyslu uviedli, že protestujúci zablokovali kľúčové diaľnice na protest proti plánom prozápadnej vlády v troch bulharských regiónoch, v ktorých sa ťaží uhlie.

Demonštranti žiadajú spravodlivú energetickú transformáciu pre južné a juhozápadné regióny. Protestujúci zablokovali cestu E-79 na juhozápade Bulharska, ktorá vedie do Grécka, a diaľnicu Trakia vedúcu k Čiernemu moru a do tureckého Istanbulu.

To podľa miestnych správ viedlo k dopravným zápcham dlhým viac ako kilometer. Protest tiež zablokoval trasu cez Priesmyk republiky v pásmovom pohorí Stará planina, čím sa zabránilo aj cestovaniu do Grécka a Turecka. Jeden z demonštrantov vyhlásil hladovku.

Bulharsko chce do roku 2038 zatvoriť svoje uhoľné elektrárne a bane. Demonštranti súhlasia s dátumom, ale nie so spôsobom, akým sa má prechod na čistejšiu energiu realizovať.

Napriek protestom má vláda premiéra Nikolaja Denkova schváliť plány na zatvorenie troch uhoľných oblastí, aby sa vyhla strate finančných prostriedkov na prechod na čistú energiu vo výške 2,3 miliardy dolárov z plánu obnovy EÚ.

Zástupcovia baníkov a zamestnancov uhoľných elektrární žiadajú mesačný odklad, aby sa mohli zúčastniť na procese plánovania energetickej transformácie. V súčasnosti sa približne polovica bulharskej elektrickej energie vyrába z uhlia a ďalšia tretina z jadrovej energie.