Úvod ZO ZAHRANIČIA Deväť štátov EÚ žiada riešenie migrácie v krajinách jej pôvodu

Deväť štátov EÚ žiada riešenie migrácie v krajinách jej pôvodu

Európska únia musí vynaložiť väčšie úsilie pri riešení migrácie v krajinách pôvodu a tranzitu, vyhlásili po samite skupiny EuroMed 9 na Malte lídri deviatich krajín Stredomoria a južnej Európy.

Vedúci predstavitelia Cypru, Francúzska, Grécka, Chorvátska, Malty, Portugalska, Slovinska a Talianska a zástupca Španielska v spoločnom vyhlásení uviedli, že Európa musí riešiť migráciu komplexne a udržateľne. EÚ sa podľa nich musí sústrediť na krajiny, z ktorých migranti prichádzajú, a pracovať na tom, aby z nich vôbec neodišli.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou na Malte uviedla, že „aspoň na papieri“ vidí vôľu spoločne konať.

Členské štáty EÚ rokovali o nových pravidlách zameraných proti nelegálnej migrácii, no nedosiahli dohodu. Eurokomisárka pre vnútorné záležitostí Ylva Johanssonová však vyhlásila, že nejestvujú zásadné prekážky a k schváleniu by malo prísť počas nasledujúcich dní.

Nový Pakt o migrácii a azyle byv prípade schválenia mohol zmierniť tlak na krajiny ako Taliansko a Grécko tým, že by niektorých prichádzajúcich migrantov premiestnili do iných členských štátov. Masové príchody migrantov z Afriky na grécke ostrovy či taliansky ostrov Lampedusa podnietili európske štáty prehodnotiť súčasné migračné pravidlá.