Úvod ZO ZAHRANIČIA Bulharsko má novú prozápadnú vládu s rotujúcimi premiérmi

Bulharsko má novú prozápadnú vládu s rotujúcimi premiérmi

Rokovanie bulharského parlamentu. (Foto: archív)

Bulharské Národné zhromaždenie potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Skončila sa tým dlhotrvajúca patová politická situácia. Denkova podporila koalícia strán Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) a Zväz demokratických síl, od ktorých získal 132 hlasov. Proti hlasovalo 69 poslancov proruských a vlasteneckých strán. Bulharský parlament má 240 kresiel.

“Môžeme dať nádej miliónom Bulharov, ktorí chcú, aby naša krajina mala riadnu vládu,“ uviedol premiér na pôde parlamentu. Za prvú úlohu pre svoju vládu označil schválenie štátneho rozpočtu v parlamente na rok 2023.

Bulharsko, ktoré je členom Európskej únie a NATO, má po dlhotrvajúcej politickej kríze prozápadne orientovanú vládu. Začiatkom apríla sa konali v poradí už piate parlamentné voľby za obdobie dvoch rokov.

Zvíťazila koalícia stredopravej GERB, ktorá však vládu nedokázala zostaviť. S proreformnou koalíciou pod vedením Denkovovej strany PP, ktorá skončia druhá, sa napokon zhodla na kompromise v podobe rotácie na poste premiéra. Denkova v premiérskom kresle po deviatich mesiacoch vystrieda bývalá eurokomisárka Marija Gabrielová z GERB-u.