Úvod Z DOMOVA Bývalý šéf SŠHR Kajetán Kičura zostáva vo väzbe

Bývalý šéf SŠHR Kajetán Kičura zostáva vo väzbe

Kajetán Kičura. (Foto: archív)

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol. Súd tak nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka.

„Dnešné rozhodnutie NS SR rešpektujem. Jeho dôvody nepoznám, avšak musím povedať, že rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS bolo vecne i právne perfektné a ani v najdivokejšom sne som si nemyslel, že môže byť prelomené, a to ani v podmienkach súčasného právneho marazmu,“ povedal pre médiá Kičurov obhajca Rastislav Palovič.

Senát tiež vyhovel návrhu prokurátora na zmenu kolúznej väzby, ktorú rozšíril aj na skutky, pre ktoré bolo proti Kičurovi vznesené obvinenie v júli a auguste 2020. Kičura je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Vo väzbe je od 23. apríla 2020, vlani v novembri NS SR rozhodol o jej predĺžení do 21. júna 2021. Trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov jeho synom v Bratislave začala Národná kriminálna agentúra v marci 2020. Kičura všetky obvinenia odmietol.