Úvod Z DOMOVA Fico na pohrebe Petráka: Ľubo zanechal hlbokú stopu zmysluplnej prítomnosti

Fico na pohrebe Petráka: Ľubo zanechal hlbokú stopu zmysluplnej prítomnosti

Z pohrebu Ľubomíra Petráka. (Foto: cas.sk)

Pamiatku zosnulého poslanca Národnej rady (NR) SR za Smer-SD a starostu obce Hurbanova Ves Ľubomíra Petráka si na poslednej rozlúčke s ním pripomenuli aj jeho stranícki kolegovia, vedenie parlamentu a poslanci z ďalších politických strán.

Smútiacej rodine a prítomným sa sprostredkovane prihovorila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Jej vyjadrenie prečítal Petrákov priateľ a poslanec Dušan Jarjabek. Príhovor mal aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár a šéf Smeru a poslanec Robert Fico.

Na Petráka spomínali ako na priateľa a kolegu, ale aj ako na odborníka, ktorého si vážili pre jeho slušnosť, korektnosť či ochotu hľadať kompromisy. “Ľubo zanechal hlbokú stopu zmysluplnej prítomnosti, ktorá sa len tak nestratí. Chcel by som mu za tú stopu veľmi pekne poďakovať.

Hovorí sa, že k smrti sa vedia kompetentne vyjadriť len nebožtíci a nevieme, čo za ňou je – či je tam bodka alebo čiarka. Ak je tam bodka, zaželajme Ľubovi pokojný odpočinok. Ak je tam čiarka, tak zaželajme mu šťastnú cestu k svetlu,” povedal na záver smútočného prejavu Robert Fico.

Ing. Ľubomír Petrák, Csc. zomrel 20. februára vo veku 59 rokov. Bol členom predsedníctva Smeru-SD, v minulom volebnom období bol šéfom Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, donedávna zastával funkciu podpredsedu výboru. Narodil sa 6. augusta 1961 v Myjave.

Po maturite absolvoval štúdium na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na fakulte pôsobil ako odborný asistent a pedagóg. Po roku 1989 bol aj živnostníkom či konateľom v súkromných firmách CORRECT Plast a HB REAL.

Do aktívnej politiky vstúpil začiatkom 90. rokov minulého storočia. Bol členom a neskôr aj predsedom Strany demokratickej ľavice . Od roku 1992 bol starostom Hurbanovej Vsi v okrese Senec. Funkciu starostu obhájil aj v komunálnych voľbách v roku 2018, v ktorých kandidoval za stranu Smer-SD.

Po zlúčení SDĽ so Smerom-SD v decembri 2004 vstúpil do strany Roberta Fica a v parlamentných voľbách v roku 2006 prvýkrát kandidoval za Smer-SD do NR SR. Po víťazstve Smeru-SD vo voľbách sa stal poslancom parlamentu.