Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová gratulovala Karolovi III. ku korunovácii a zopakovala pozvanie na Slovensko

Čaputová gratulovala Karolovi III. ku korunovácii a zopakovala pozvanie na Slovensko

Foto: archív

Karol III. bol počas tradičného slávnostného ceremoniálu v Londýne korunovaný za britského kráľa. Obrad sa uskutočnil vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil Karolovi III. na hlavu korunu svätého Eduarda. Monarcha ju teraz bude mať na hlave prvý a posledný raz v živote.

Po korunovácii prišla na rad posledná časť korunovačného obradu, počas ktorej sa kráľ posadil na trón a ujal sa vlády. Po intronizácii vzdal hold kráľovi následník trónu princ William a arcibiskup po prvýkrát v dejinách korunovácií vyzval na pripojenie sa k sľubu vernosti všetkých prítomných a aj tých Britov, ktorí obrad sledovali prostredníctvom živého prenosu.

“Pred korunováciou som sa v Buckinghamskom paláci zúčastnila na slávnostnej recepcii na pozvanie kráľa pri príležitosti jeho korunovácie. Bola príležitosť kráľovi zagratulovať ku korunovácii v mene Slovenska.

Veľmi živo, tak ako vždy, keď sa stretneme, na Slovensko reaguje, pamätá si návštevu Slovenska. Má veľmi pozitívne nastavenie k Slovensku, tak som zopakovala pozvanie do našej krajiny,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová pre slovenské médiá v Londýne, kde sa zúčastnila na korunovácii. Hlava štátu hovorila počas recepcie aj s ďalšími členmi kráľovskej rodiny.

Po korunovácii zaželala prezidentka prostredníctvom sociálnej siete kráľovi Karolovi III. “všetko najlepšie a silu na vodcovstvo, ktoré odráža potenciál a rôznorodosť súčasného Spojeného kráľovstva, Commonwealthu a jeho úlohy pri zvládaní globálnych výziev”. Vzťahy Slovenska a Spojeného kráľovstva sa podľa Čaputovej ešte viac posilňujú.