Úvod ZO ZAHRANIČIA Babiš: EÚ je zberné miesto bezcitných byrokratov. Brusel sa musí odvrátiť od...

Babiš: EÚ je zberné miesto bezcitných byrokratov. Brusel sa musí odvrátiť od zelených aktivistov

Andrej Babiš. (Foto: archív)

Európska únia musí byť schopná ubrániť sa a musí byť nezávislá v kľúčových odvetviach, vyhlásil v Budapešti český expremiér Andrej Babiš na medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference. Podľa neho Európa má zdroje, znalosti, ľudí, chýbajú mu však dobrí lídri. EÚ by mala byť preto ezávislá vo výrobe zbraní, vakcín a čipov a v inováciách.

Označil za bizarné, že v ten istý týždeň Fíni spustili do prevádzky vo svojej elektrárni najväčší jadrový reaktor v Európe a Nemci odstavili svoje posledné tri jadrové elektrárne. „Ak sa týmto anomáliám vyhneme, môžeme spoločne urobiť Európu opäť skvelou,“ dodal.

EÚ označil „zberné miesto bezcitných byrokratov žijúcich vo veži zo slonoviny“. „Musíme proti tomu zakročiť, musíme všetkým otvoriť oči, že to takto nemôže ísť ďalej,“ podčiarkol. Vyzval, aby sa Brusel odvrátila od zelených aktivistov a pokračovala v európskom projekte aj v nasledujúcich rokoch.

Na konferenciu prijali pozvanie okrem Babiša aj bývalý český prezident Václav Klaus, slovinský expremiér Janez Janša či gruzínsky premiér Irakli Garibašvili. Spomenutú konferenciu usporadúva každoročne od roku 1974 Americká konzervatívna únia.