Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová: Putin by mal pochopiť, že hranice Ruska sú dané zmluvami, nie...

Čaputová: Putin by mal pochopiť, že hranice Ruska sú dané zmluvami, nie tankami

Foto: archív

Lídri Severoatlantickej aliancie sa zišli na samite v Bruseli, aby zhodnotili aktuálnu situáciu na Ukrajine a preberú možnosti, ako posilniť obranu a bezpečnosť spojeneckých krajín. Povedala to prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Čaputová ako účastníčka samitu považuje za dôležité konzultácie o vývoji vojnovej situácie na Ukrajine. Na otázku, ako vníma vytvorenie nových bojových útvarov vo viacerých spojeneckých krajinách na východnom krídle aliancie, prezidentka odpovedala, že ide o logický krok.

„Je to krok, ktorý posilní našu obranu, je to niečo, čo doplní naše spôsobilosti, takže som veľmi rada, že napokon prišlo k tomuto kroku, napokon, vynútila si to aktuálna bezpečnostná situácia,“ uviedla s odkazom na dianie na Ukrajine.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia plánuje rozmiestniť štyri nové bojové skupiny, a to na území Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Tie podľa jeho slov doplnia už existujúce bojové sily v troch pobaltských krajinách a Poľsku.

V dôsledku toho bude mať aliancia osem mnohonárodných bojových skupín na svojom východnom krídle – od Baltského až po Čierne more. Čaputová novinárom zároveň pripomenula, že Slovensko ako krajina priamo susediaca s Ukrajinou prijíma státisíce utečencov, ktorým zabezpečuje potrebnú humanitárnu pomoc.

Vyslovila sa tiež za čo najrýchlejšie skončenie vojny na Ukrajine.” Putin by mal pochopiť, že hranice Ruskej federácie sú dané medzinárodnými zmluvami, a nie jeho tankami,“ odkázala do Moskvy.