Úvod Z DOMOVA Okresný súd zakázal Blahovi kritizovať Čaputovú. Fico: V Smere sme zhrození z...

Okresný súd zakázal Blahovi kritizovať Čaputovú. Fico: V Smere sme zhrození z rozširujúcej sa cenzúry

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Ľuboš Blaha sa má neodkladne zdržať zverejňovania a šírenia nepravdivých informácií o prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorú označoval za vlastizradkyňu či agentku cudzích mocností.

Vyplýva to z rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I. Súd mu zároveň nariadil do troch dní od doručenia rozhodnutia odstrániť tieto tvrdenia z jeho statusov na sociálnej sieti. Na sociálnej sieti o tom informovala samotná prezidentka. Blaha mal podľa súdu hrubo a bez faktického základu zasahovať do osobnostných práv prezidentky.

Súd tvrdí, že „výroky žalovaného, v ktorých obviňuje prezidentku z obzvlášť závažných trestných činov, a iné hanlivé obvinenia, pri ktorých je evidentná snaha žalovaného o vyvolanie silných negatívnych emócií u jeho priaznivcov voči prezidentke, nie sú obhájiteľné slobodou prejavu.

Dôvodom je fakt, že v nich absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností. Jeho statusy majú útočnú povahu s cieľom vyvolávať a podnecovať silné negatívne emócie.“

Prezidentka poukázala, že verbálne útoky, na ktoré reagovala, sú o to závažnejšie, že nevychádzajú z faktov, a svojím správaním nikdy nedala dôvod na to, aby bola povinná znášať sústredený príval nenávistných statusov.

Dodala, že ani ako verejne činná osoba nie je povinná znášať sústavné verejné šikanovanie a bezdôvodné verejné obviňovanie zo spáchania trestných činov. Ďalej si hlava štátu myslí, že aj forma Blahových prejavov vybočuje z pravidiel slušnosti politickej diskusie.

Problémom podľa nej tiež je, že nenávisť, ktorú podnecuje, sa z internetu prelieva do reality a priamo ohrozuje ľudí vo fyzickom priestore, pričom niektorí jeho „obvinenia“ pretvárajú do vyhrážok. Prezidentka zároveň pripomína, že ani sloboda prejavu nie je bezbrehá a nesie so sebou zodpovednosť, čo podľa nej potvrdil aj súd.

Ide o prvostupňové rozhodnutie, proti ktorému môžu ešte obe strany konania podať odvolanie v zákonnej pätnásťdňovej lehote. Blaha vo svojej reakcii uviedol, že prezidentka nezvláda politickú kritiku a útočí na slobodu slova.

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Jej vyjadrenia, ktorými podľa poslanca šíri nenávisť voči jeho osobe, považuje za malicherné a detinské. „Zapájať súdy do politického zápasu a dožadovať sa represálií voči opozícii je zo strany prezidentky absolútne nepochopenie demokracie. Nijaký súd nedokáže zakázať slobodu slova,“ napísal Blaha na sociálnej sieti.

Tvrdí, že ak sa hlava štátu rozhodla agresívne útočiť na slobodu slova, Slovensko je vo vážnom ohrození. „Zatvárajú sa opozičné médiá, ľudia sú kriminalizovaní za svoje názory, vláda zapcháva ústa opozícii,“ pripomenul Blaha. Rozhodnutie súdu zatiaľ nedostal, je však pripravený sa brániť.

Pripomenul, že podobným snahám obmedzovať slobodu jeho prejavu prostredníctvom súdu už čelil pred parlamentnými voľbami v roku 2020 zo strany spoločnosti Eset, ktorá sponzorovala Čaputovej prezidentskú kampaň. Vtedy mu okresný súd Bratislava I. prikázal zmazať statusy o ESET-e.

“Podali sme odvolanie a krajský súd rozhodol, že okresný súd zlyhal. Neprijateľný zásah do mojej slobody prejavu neskôr potvrdil aj Ústavný súd. Nechce sa mi veriť, že by okresný súd nepoznal tieto rozsudky a na podnet Čaputovej opakovane porušil moje základné práva – bol by to neuveriteľný škandál,” uviedol poslanec Smeru.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová urobila bezprecedentný krok proti slobode prejavu a posúva Slovensko na nedemokratickú cestu. Tvrdí to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v súvislosti s jej vyjadrením na adresu podpredsedu strany Ľuboša Blahu.

„Ľuboš Blaha má v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva právo v politickej diskusii používať nadnesené, expresívne vyjadrenia, ktoré vychádzajú zo správania sa prezidentky,“ vyhlásil Fico.

Je presvedčený, že ak sa v čase vládnej krízy po záhrade Prezidentského paláca slobodne a opakovane prechádza americká ambasádorka, má strana „právo to šťavnato okomentovať“.

Ak prezidentka podľa neho expresne podpíše obrannú zmluvu medzi Slovenskom a USA, výhodnú pre USA, má strana právo ju v politickom dialógu nazvať vlastizradkyňou. Strana je tiež podľa svojho lídra zhrozená z rozširujúcej sa cenzúry. Kritizuje tiež „zatváranie“ médií, ktoré sú k nej kritické a to, že „zatvára ústa opozičným politikom.“

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)