Úvod Z DOMOVA Čaputová sa zamyslela nad témou mieru. Podľa nej nie je iba absenciou...

Čaputová sa zamyslela nad témou mieru. Podľa nej nie je iba absenciou vojny

Zuzana čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s účastníkmi Európskych katolíckych sociálnych dní na sociálnej sieti uviedla, že “utrpenie na Ukrajine nám pripomína, že mier nie je iba absenciou vojny”.

„Pojem mieru musí byť naplnený láskou, pochopením, toleranciou – teda obsahom vychádzajúcim z nás, z nášho srdca. V tom vidím veľkú príležitosť aj pre kresťanské komunity, ktoré šíria práve tieto hodnoty,“ pokračovala hlava štátu.

Pred vojnou na Ukrajine sa podľa prezidentky nedajú zavrieť oči. „V tejto chvíli sa sústreďujeme najmä na pomoc, solidaritu a súcit s trpiacimi, utekajúcimi a prenasledovanými. Som hrdá, že aj na Slovensku sa zdvihla obrovská vlna solidarity k Ukrajincom, ktorí u nás hľadajú bezpečie,“ dodala Čaputová.

Prezidentka hovorí, že vojna vypukla v čase, keď čelíme vážnym problémom s klimatickou krízou, zmenami na trhu práce a sociálnej nerovnosti. Práve preto by sme mali mobilizovať duchovné a mravné kvality, pretože ich podľa jej slov budeme v budúcnosti potrebovať pri riešení problémov.