Úvod Z DOMOVA Čaputová: Slováci ešte nikdy nedostali šancu prežiť 30 rokov v demokracii a...

Čaputová: Slováci ešte nikdy nedostali šancu prežiť 30 rokov v demokracii a vlastnom štáte

Zuzana Čaputová. (Reprofoto: archív)

Aj v posledných rokoch svojej tridsaťročnice prechádza Slovenská republika silnými skúškami odolnosti, pripravenosti či súdržnosti. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla v novoročnom príhovore.

Skonštatovala, že spoločnosť sa nachádza v nálade poznamenanej vnútornými konfliktmi, nedôverou, skepsou a pretrvávajúcim rozdelením do názorových skupín, ktoré ťažko hľadajú spoločnú reč. Na potrebe zmeny k lepšiemu sa zhoduje podľa nej väčšina spoločnosti a prezidentka v tejto súvislosti čakáva predčasné voľby.

Pri pohľade na príbeh Slovenska cez optiku dlhších časových úsekov prezidentka skonštatovala, že žijeme unikátne obdobie. „Slováci ešte nikdy vo svojej histórii nedostali šancu prežiť tri desaťročia v demokracii, slobode a zároveň vo vlastnom štáte.

Dnes to považujeme za samozrejmosť a väčšina z nás verí, že to tak aj ostane,“ pokračovala. Ako pripomenula, tomuto obdobiu predchádzalo veľa dôležitých zápasov. Ocenila tých, čo ich úspešne vybojovali a ustáli.

Ako vyzdvihla, v porovnaní s prvými krokmi samostatnej republiky, ktorá musela budovať svoje inštitúcie, je Slovensko dnes suverénnym a rešpektovaným štátom, súčasťou Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, menovej únie aj schengenského priestoru.

Slobodu a bezpečie podľa prezidentky po februári minulého roka, keď sa začala vojna na Ukrajine, už nikdy nebudeme brať ako niečo samozrejmé. Relativizovanie či spochybňovanie utrpenia ľudí na Ukrajine je podľa nej podieľaním sa na tejto krutosti.

V kontexte aktuálnej politickej situácie na Slovensku pripomenula odvolanie vlády. „Na potrebe zmeny k lepšiemu sa zhoduje masívna väčšina spoločnosti. Zrejme nás čakajú predčasné voľby. Pre mnohých je zmena spojená s obavami o ďalší vývoj spoločnosti. Ale príde len to, čomu prísť sami umožníme,“ uviedla prezidentka.

Pri otázke, kam by Slovensko malo po tridsiatich rokoch svojej štátnosti kráčať, hovorí Čaputová o bezpečnom domove, o štáte, kde spravodlivosť platí pre všetkých rovnako. Ľudia by sa podľa nej mali vedieť spoľahnúť na pomoc štátu v zložitej situácii a na to, že im zlepší kvalitu života.

Politickí reprezentanti by mali podľa nej štát riadiť, nie uvádzať do chaosu. Štát by mal tiež dokázať zmenšovať dosahy celosvetových kríz na občanov, byť spoľahlivým a rešpektovaným partnerom v zahraničí. Nenávisť by podľa nej nemala byť v spoločnosti narastajúcou emóciou. Na Slovensko by sa podľa nej mali ľudia chcieť vracať a nie z neho odchádzať.

„Na to, aby sme takýto štát dokázali budovať, neexistuje nijaký jednoduchý návod. Iba ísť poctivo svojou cestou, ale byť zároveň otvorený svetu, iným ľuďom. A s tými, s ktorými je to možné, viesť dialóg,“ povedala prezidentka.

Ako podotkla, našu identitu nepopiera ani neohrozuje, ak sme otvorení poznaniu ľudí iných ako my. „Ak je táto inakosť stále len podobou ľudskosti, môže jej poznanie priniesť rast a obohatenie,“ dodala.

Vidí potenciál na vytvorenie spoločnosti, kde je väčšina ľudí ochotná spolupracovať, zdieľať hodnoty a dohodnúť sa na spoločných cieľoch, i keď k ním môžu viesť rôzne cesty. Presviedča sa o tom na množstve osobných stretnutí.

Občiansky sektor a množstvo ochotných jednotlivcov považuje prezidentka za hybnú silu a kľúčovú oporu Slovenska v ťažkých časoch. Ocenila solidaritu a ľudskosť občanov voči utrpeniu ľudí v núdzi aj počas minulého roka. „Najväčšie bohatstvo, ktoré Slovensko má, je v ľuďoch,“ zdôraznila. Štát môže byť podľa nej o to úspešnejší, čím lepšie ho využije a prenesie do svojho riadenia.