Úvod Z DOMOVA Čaputová: Som pripravená vymenovať aj úradnícku vládu. Matovič: Je psou povinnosťou každého...

Čaputová: Som pripravená vymenovať aj úradnícku vládu. Matovič: Je psou povinnosťou každého demokrata, aby sa oddialili voľby

Igor Matovič a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová uprednostňuje termín predčasných volieb v prvej polovici roka, akceptuje však aj septembrový. O tomto termíne hovorí aj dočasne poverený premiér Eduard Heger. Po rokovaní predstaviteľov bývalých koaličných strán uviedol, že voľby by sa mohli konať 30. septembra.

Hlava štátu vo svojom vyhlásení zdôraznila, že aktuálna vláda je len dočasne poverená výkonom funkcie. V prípade jej zásadného zlyhania v termíne do volieb je pripravená odňať jej poverenie a na potrebný čas vymenovať úradnícku vládu.

„Je zrejmé, že dohoda o predčasných voľbách medzi politickými subjektami sa nehľadá ľahko. Preto, ak by boli politické strany schopné nájsť konsenzus iba na septembrovom termíne volieb, je to pre mňa stále akceptovateľná možnosť.

Dôležité je, aby sa táto téma uzatvorila do konca januára, aby sme občanom čo najskôr mohli dať jasnú odpoveď, ako a kedy vyvedieme Slovensko z vnútropolitickej krízy,“ uviedla prezidentka. Pripomenula, že Národná rada SR vyslovila vláde nedôveru, preto má obmedzené právomoci a mala by ich vykonávať len na obmedzený čas.

Dodala, že voľby v prvej polovici roka by preferovala aj vzhľadom na tvorbu štátneho rozpočtu a prijímanie opatrení v čase kríz. Prezidentka tiež podčiarkla, že dočasne poverená vláda Eduarda Hegera nebude mať komfortnú situáciu na dovládnutie a bude pod drobnohľadom verejnosti aj jej samotnej.

Považuje za nevyhnutné, aby kabinet preukázal schopnosť zabezpečiť kľúčové oblasti fungovania krajiny, najmä tie, na ktoré najviac vplývajú krízy – pomoc s dôsledkami rastu cien energií, riešenie problémov v zdravotníctve a ambulantnom sektore, posilneniepomoci ľuďom postihnutým chudobou, stabilizáciu samospráv a odstránenie nedostatkov v plnení plánu obnovy.

„Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že v týchto náročných časoch potrebujeme aj v prechodnom období riadenie štátu, ktoré bude čo najprofesionálnejšie. V prípade zásadných zlyhaní vlády v tomto období som pripravená jej kedykoľvek odňať poverenie a na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku,“ uzavrela.

Šéf OĽaNO Igor Matovič v reakcii na Čaputovej vyhlásenie varoval pred rizikom zmeny volebného systému po voľbách, ak by sa dostali k moci Smer-SD, Hlas-SD či Republika. „Obávam sa o demokraciu. Je psou povinnosťou každého demokrata, aby sa oddialili voľby,“ povedal. Bude preto presviedčať poslancov OĽaNO, aby nevyslovili dôveru prípadnej úradníckej vláde.