Úvod Z DOMOVA Čaputová verí, že sa podarí zložiť vládnu väčšinu a nebudú predčasné voľby

Čaputová verí, že sa podarí zložiť vládnu väčšinu a nebudú predčasné voľby

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že Slovensku nehrozí povolebný pat a vládu sa podarí zostaviť. Hlava štátu to uviedla vo vysielaní TV Markíza. Čaputová pritom necháva otvorenú otázku, či sa vládnu väčšinu v parlamente podarí zložiť na základe súčasného poverenia, ktoré má líder strany Smer-SSD Robert Fico, alebo prípadne toho nasledujúceho.

To by podľa Čaputovej dostal Michal Šimečka – šéf Progresívneho Slovenska, druhého najpreferovanejšieho subjektu vo voľbách. „Ak by predsa len nastala situácia, že sa vládu nepodarí zostaviť, je na parlamente, aby určil termín predčasných volieb, verím ale, že takéto niečo nenastane,“ povedala hlava štátu.

Zdôraznila, že sa nezaoberala možnosťou odovzdať prvotné poverenie na zostavenie vlády niekomu inému ako predsedovi víťaznej strany vo voľbách. Odvoláva sa pritom na ústavnú tradíciu. „Tú možno prelamovať len v mimoriadnych prípadoch, také som v tomto prípade nevidela,“ upozornila.

Vyjadrila sa aj k štrnásťdňovej lehote, ktorú dostal Fico. Prezidentka si nemyslí, že je to krátky čas, poukázala pritom na to, že v minulosti bol termín ešte o niečo kratší. „Tá štrnásťdňová dňová lehota je na získanie väčšiny v parlamente, nie je to lehota na obsadenie všetkých postov vo vláde,“ upresnila.

Naznačila aj to, či by sa postavila proti predloženým nomináciám na ministerské posty. Zdôraznila, že prezident môže nomináciu odmietnuť vtedy, ak existujú závažné dôvody, týkajúce sa konkrétnej osoby. Ako príklad spomenula, že takou prekážkou môže byť obvinenie v prípade človeka, nominovaného na post ministra vnútra. „To by som vnímala ako veľmi spornú nomináciu,“ uviedla.