Úvod Z DOMOVA Grendel a Taraba naznačili, že Smer-SSD, Hlas-SD a SNS spejú ku koaličnému...

Grendel a Taraba naznačili, že Smer-SSD, Hlas-SD a SNS spejú ku koaličnému partnerstvu

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko. (Foto: archív)

Väčší potenciál dohodnúť sa na vytvorení koalície má určite trojica Smer-SSD, Hlas-SD a SNS, ako štvorica PS, Hlas-SD, SaS a KDH. Vo vysielaní televízie TA3 to povedal podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel, ktorý v septembrových voľbách úspešne kandidoval za koalíciu OĽaNO a priatelia.

Grendel argumentuje komunikáciou oboch táborov. „Kým prvá trojica ticho rokuje a podľa mňa speje k dohode, na tej druhej strane si vymieňajú odkazy cez médiá a hovoria, kto aké ministerstvo by mal dostať, a kto komu by ho mal prenechať,“ upozornil Grendel.

„Ako môže takáto koalícia fungovať, keď má medzi sebou takúto komunikáciu ešte predtým, ako vôbec vznikla?” položil rečnícku otázku. Očakáva, že vznikne vláda v zložení Smer-SSD, Hlas-SD a SNS.

Poslanec Tomáš Taraba, ktorý vo voľbách uspel na kandidátnej listine SNS, verí, že vznikne vláda, ktorá bude presadzovať kresťanské, sociálne a národné hodnoty. „To, či bude súčasťou tejto vlády aj SNS, sa bude odvíjať od toho, akú úlohu budeme môcť mať v takejto vláde,“ uviedol Taraba.

Zopakoval však slová straníckeho šéfa Andreja Danka, že SNS podporí aj vládu, ktorej by národniari neboli súčasťou s podmienkou, že ju povedie predseda Smeru-SSD Robert Fico a bude presadzovať rovnaké hodnoty ako SNS. „Je to znak toho, že si uvedomujeme, aké je dôležité vytvoriť stabilnú vládu a čo najrýchlejšie skončiť mandát tej súčasnej,“ zdôraznil.

Naznačil, že na začiatku nového týždňa by sa mali stretnúť lídri Smeru-SSD, Hlasu-SD a SNS na spoločnom rokovaní. „Bola by to politická samovražda, ak by niekto z týchto persón chcela zabrániť vzniku vlády, ktorá vymení Ódorov kabinet,“ upozornil Taraba. Ubezpečil, že poslanecký klub SNS bude jednotný.

Grendel avizoval, že OĽaNO chce byť v novom parlamente konštruktívnou opozíciou, ktorá bude prichádzať s vlastnými návrhmi a podporí i dobré návrhy iných. „Budeme hlasom ľudí, ktorí sa nechcú so založenými rukami pozerať na likvidovanie spravodlivosti, ja osobne chcem byť aj hlasom maďarskej národnostnej menšiny, ktorá nebude mať v parlamente reprezentanta,“ dodal.

Obaja diskutujúci nevidia problém v tom, aby funkciu podpredsedu parlamentu dostalo hnutie PS v prípade, že skončí v opozícii. „To miesto by im podľa zvyku ako najsilnejšej opozičnej strane patrilo,“ pripomenul Taraba. Grendel poznamenal, že PS už s týmto postom zrejme predbežne ráta. „Boli si už obzrieť kancelárske priestory v Národnej rade vrátane mojich,“ dodal.