Úvod Z DOMOVA Čaputová vysvetlila, prečo nepozvala Fica na stretnutie k úradníckej vláde

Čaputová vysvetlila, prečo nepozvala Fica na stretnutie k úradníckej vláde

Zuzana Čaputová a Robert Fico. (Fotomontáž: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová nepozvala šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica na stretnutie z dôvodu jeho vyjadrení z posledných dní. Hlava štátu sa stretla s lídrami niektorých politických strán, aby ich informovala o pripravovanej vláde odborníkov. Fico v reakcii zopakoval, že je s prezidentkou v názorovom a politickom konflikte.

„Dôvody, pre ktoré prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica, nájdete vo všetkých jeho verejných vystúpeniach z posledných dní a tiež v statuse prezidentky na sociálnych sieťach,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidentky Jozef Matej.

Fico v stanovisku zopakoval výhrady k prezidentke. Kritizoval ju za postup pri kauze dotácie pre firmu odchádzajúceho ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ako aj za výber Ľudovíta Ódora do vedenia úradníckej vlády. „Smer-SD otvorene priznáva, že je v názorovom a politickom konflikte s prezidentkou o Slovensko,“ skonštatoval.

Jeho strana sa zároveň dištancuje od vyhrážok politikom a ich rodinám. Smer-SD je presvedčený, že prezidentka slúži cudzím záujmom. Fico zopakoval, že úradnícka vláda ohrozuje záujmy Slovenska a je v rozpore s princípmi parlamentnej demokracie. Kritizuje tiež mimoparlamentný Hlas-SD, ktorý sa podľa neho postavil na stranu prezidentky.

Prezidentka sa podľa Fica žalobami a trestnými oznámeniami vyhráža. Čaputová informovala o tom, že využije všetky právne prostriedky v súvislosti s vyjadreniami lídra Smeru-SD Roberta Fica, ktoré ju spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom či americkou ambasádou. Tvrdí, že ide o klamstvo. Fico okrem iného povedal, že úradnícka vláda nie je prezidentkin návrh, ale Sorosova voľba.

Prezidentka nerokovala ani s dočasne poverenou ministerkou investícií a šéfkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou, ani s hnutím Republika, ĽSNS a niektorými ďalšími stranami, ktoré majú v parlamente zastúpenie.

Čaputová prijala dočasne povereného premiéra a predsedu mimoparlamentnej strany Demokrati Eduarda Hegera, predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára, lídra OĽaNO Igora Matoviča, predsedu SaS Richarda Sulíka a predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegriniho. Úradnícku vládu by mala vymenovať na budúci týždeň.