Úvod ZO ZAHRANIČIA Lídri Arménska a Azerbajdžanu budú v Bruseli rokovať o dosiahnutí mieru v...

Lídri Arménska a Azerbajdžanu budú v Bruseli rokovať o dosiahnutí mieru v spore o Náhorný Karabach

Foto: archív

Predseda Európskej rady Charles Michel oznámil, že bude hostiť v Bruseli arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana a azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva v rámci úsilia EÚ podporiť stabilitu na južnom Kaukaze a normalizáciu medzi oboma krajinami. Predstavitelia budú rokovať s cieľom dosiahnuť mierovú dohodu v ich územnom spore o Náhorný Karabach.

Podľa Michela lídri Arménska a Azerbajdžanu dohodli, že sa opätovne stretnú 14. mája na trilaterálnom stretnutí v Bruseli. Diskusie však budú mať širší rozmer, obohatí ich totiž aj stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

V tomto formáte prerokujú aj témy nadchádzajúceho samitu Európskeho politického spoločenstva, ktorý sa uskutoční 1. júna v Moldavsku. Prvé zasadnutie Európskeho politického spoločenstva sa konalo vlani v októbri v Prahe.

Tento koncept, ktorý vlani navrhol Macron, má za cieľ podporovať politický dialóg a spoluprácu pri riešení otázok spoločného záujmu, posilnenia bezpečnosti, stability a prosperity európskeho kontinentu.

V poradí tretí samit Európskeho politického spoločenstva sa má konať v októbri toho roku v španielskom meste Granada. Michel vyhlásil, že aj pred týmto podujatím chce zorganizovať stretnutie lídrov Arménska, Azerbajdžanu, Francúzska a Nemecka.

Predseda Európskej rady s odkazom na rokovania o normalizácii vzťahov medzi Jerevanom a Baku spresnil, že trilaterálne stretnutia pod taktovkou EÚ sa budú konať v Bruseli „tak často, ako to bude potrebné“.

Znepriatelené Arménsko a Azerbajdžan sa už niekoľko desaťročí sporia o Náhorný Karabach, ktorý je od sovietskych čias formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni. Obe krajiny viedli v uplynulých desaťročiach dve vojny o tento región.