Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová vyzýva na schválenie odoslania migov na Ukrajinu v NR SR. Smer-SD...

Čaputová vyzýva na schválenie odoslania migov na Ukrajinu v NR SR. Smer-SD zásadne nesúhlasí

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyhlásila súhlasí s poskytnutím bojových stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Zdôraznila však, že vzhľadom na dočasne poverenú vládu je potrebné nájsť ústavne súladnú cestu. Považuje za logické, že vláde dodá legitimitu na toto rozhodnutie Národná rada SR.

Nesúhlasí s návrhom predsedu OĽaNO Igora Matoviča, prezentovanom na sociálnej sieti, aby o závažných otázkach zahraničnej politiky v prípade odvolanej vlády rozhodovala prezidentka. Čaputová Matovičovi odkázala, aby sa “neskrýval za ženskú sukňu”.

„Ak parlament v decembri odobral legitimitu vláde, a teda obmedzil jej právomoci, tak z logiky veci aj našej ústavy vyplýva, že by to mal byť práve parlament, kto by tú legitimitu vláde mal dodať v tom konkrétnom rozhodnutí alebo celkovo vo všetkých závažných otázkach zahraničnej politiky,“ uviedla Čaputová.

Ako dodala, vojenskú pomoc Ukrajine podporuje. Poukázala na to, že Ukrajina sa bráni, neútočí a svet jej pomáha s obranou hodnôt, ktoré sú dôležité aj pre nás. Strana Smer-SD na to zareagovala, že zásadne nesúhlasí s darovaním slovenských stíhačiek Ukrajine.

Prezidentka Zuzana Čaputová hrubo zavádza slovenskú verejnosť, ak tvrdí, že parlament môže dať legitimitu rozhodnutiu odvolanej vlády darovať stíhačky MiG-29 Ukrajine,” tlmočil názory opozičnej strany jej hovorca Ján Mažgút.

„Po odvolaní vlády 15. decembra 2022 nemáme podľa Ústavy SR nijaký štátny orgán, a to ani vládu, ani parlament, ani prezidenta, ktorý by mohol v súlade s Ústavou SR rozhodnúť o takej zásadnej otázke zahraničnej politiky, akou darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine nepochybne je,” uviedol Mažgút v stanovisku.